Kategoriler
Teknoloji

Nasa arşivini Youtube’a taşıyor

Nasa arşivini Google’ın video kanalı olan YouTube taşıyor. Nasa’nın yapmış olduğu geçmişden bugüne tüm çalışmaları YouTube aracılığı ile daha çok bilinirlik sağlayacak.

Nasa (Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi ) tarihine kısaca bakacak olursak 29 Temmuz 1958 de ABD’de kuruldu. Eski ABD başkanı Dwight Eisenhower tarafından kurulan Nasa günümüzde daha çok sivil toplum alanında hizmetine devam ediyor. Kuruluş gayesinde daha çok askeri amaçlara hizmet fikri ile yola çıksa da günümüz şartlarında bu düşüncede kendiliğinden zaman aşımına uğrayarak sivilleşmeye döndü.

Nasa tüm görüntüleri Youtube’a yükleyecek

Nasa‘nın yapmış olduğu tüm çalışmaların yeteri kadar basında geçmemesi istenilen bilgiye ulaşımında sıkıntılar yaratıyordu. Hatta geçmiş dönemde SpaceX’in kurucusu Elon Musk tarafından da eleştiriye maruz kalmıştı. Elon Musk yaptığı eleştiride Nasa arşivi ile ilgili İnternet veya başka platformlarda istenilen bilgilere ulaşmanın zorluğundan yakınmıştı.

Elon Musk gibi belki bir çok kişi kanaatimce Üniversiteler bu konuda muzdarip olmuştur. Yapılan eleştirileri kulak ardı etmeyen Nasa, Google ile anlaşarak arşivini YouTube kanalında yayınlama kararına vardı.

Şuan YouTube kanalına kademeli olarak gönderilen arşiv bilgileri arasında X1 VE X43A deneme uçuşları ve Ay araştırmaları aracının test edilişi bulunmakta.

THN – teknolojihaberim.net

[affiliate_news id=”5147″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir