Kategoriler
Teknoloji

Sürücülere akıllı telefon kontrolü

Sürücüleri bundan böyle geliştirilen teknoloji sayesinde akıllı mobiller kontrol edecek. Bu teknoloji ile trafik kazalarının en önemli etkenlerinden biri olan uykusuzluk problemi önüne geçilmiş olacak.

Kazaların önüne gecilebilecekmi

Günümüzde belkide en acı haberleri her akşam televizyonlardan dinliyoruz. Falanca yerde trafik kazası. Sürücünün uyuya kalması sonucu şu kadar kişi hayatını kaybetti veya bir aile yok oldu gibi. Zaten yapılan istatiksel verilere göre trafik kazalarının en fazla oluşma sebeplerinin başında uykusuz bir şekilde direksiyona oturan sürücüler tarafından meydana geliyor.

Hong Kong Baptist Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar bu duruma daha fazla duyarsız kalmayarak geliştirdikleri akıllı mobil  ile sürücünün yorgunluk ve uyku durumunu kontrol eden bir sistem geliştirdi. Geliştirilen bu sistem ile yorgun veya uykusuz sürücünün fotoğrafı ön kamera ile sürekli takip ediliyor. Sürücünün göz kapaklarındaki hareketler ile baş kısımının hareketleri algılanıyor. Sürücü uyuklama veya yorgunluk durumu sergilediğinden akıllı telefon uyarı veriyor. Eğer sürücü ister ise sesli veya fiziki olarak cihazın alarmını durdurabiliyor yoksa akıllı telefon uyarı sesine sürekli devam ediyor.

Bu sistem için akıllı telefonunuza her hangi bir harici ekipman adapte etmenize gerek yok bir uygulama veya telefona adapte edilmiş bir sistem ile bunu yapabiliyor olmanız gayet güzel. Sistemi geliştiren ekip gerekli patent çalışmalarına devam ediyor. Alacakları patent ile hem trafik kazalarının önüne geçmeyi hedefliyor hem de ticari kazanç elde etmeyi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir