Kategoriler
Teknoloji

Sophia insan mı? robot mu?

Sophia insan mı? robot mu? bu soru belkide ileride sıkça soracağımız bir soru olabilir.  Hanson Robotik tarafından geliştirilen Sophia insan görünümlü bir robot aslında. Sophia ile ilgili detaylar haberimizde..

Hanson Robotik tarafından geliştirilen ve bugüne kadar tasarlanan en iyi insan görüntüsü elde edilen robot Sophia. Sophia görüntüsü dışında söyledikleri ve verdiği cevaplar ile de insanı düşündürüyor.

Teknolojinin hızla her alanda geliştiği ve hayatımızı etkisi altına aldığı artık kaçınılmaz bir gerçek. İşte bu alanların en en önemlisi robot teknolojisi. Bu güne kadar robotlar insan gücü  olan her noktaya ulaşmış durumda. Öyle ki savunma sanayinden tutun da garson robotlara kadar. Ancak fiziki olarak insana benzeyen robot ilk defa bu kadar net ortaya çıkmış oldu.

Sophia neler söyledi

Sophia‘nın yapılma amacı ve diğer tüm robotların yapılması elbetteki insanlığa faydalı olabilmek işleri kolaylaştırabilmek içindir. Sophia insanlığı yok etmek istiyor musun? sorusu karşılığında verdiği cevap EVET olması üzerine oldukça korkutucu oldu.

Robotik teknoloji ve yapay zekanın bu kadar hızlı gelişmesi insanlığın yararına mı yoksa zararına mı sorusu karşılığında Sophia‘nın verdiği cevapta dünya ve insanlık için iyi olacağını düşündüğünü söylüyor. Ve bunun  duygulu akıllı ve insanlara önem veren yapay zekalar geliştirmek olduğunu belirtiyor. Sophia son olarak kendilerinin insanlarla arkadaş ve onlara yardımcı olabileceklerini söyledi.

Sophia daha önce belirttiği insanlığı yok etmek istiyor musun? sorusuna verdiği evet cevabı ile bizleri korkutmuştu fakat yapılan çalışmalar ile daha ileri seviyede geliştirilmesi ve verdiği cevaplar ile bizleri bir o kadar rahatlattı diyebiliriz.

Robot teknolojisi hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir