Kategoriler
Teknoloji

Rus ordusu görünmezlik elbisesi ile korunacak

Rusya’daki Saratov Devlet Üniversitesin’de görevli bilim insanları, askerlerinin düşmanlarından korunması amacıyla kendilerini görünmez hale getirecekleri bir örtü geliştirdiklerini duyurdular.

İleri teknoloji kullanılıyor

Konuyla ilgili yapılan açıklamada böyle bir teknolojinin önümüzdeki dönemlerde ise savunma alanında yaygın şekilde kullanılacağından bahsedildi. Açıklamanın bir kısmında geliştirilen örtü hakkında şu açıklamada yapıldı Elde edilen bu materyalin kullanılmasıyla üretilen üniforma giyen askerlerin düşmanın hassas askeri cihazları için tamamen görünmez olması sağlanabilir.

Bu şekilde görünmezlik pelerini giyen kişinin çıplak gözle tamamen görünmeyeceği anlamına gelmiyor fakat kızıl ötesi termal kamera, LLL gece görüş cihazı vb. aracılığıyla bulunması oldukça zorlaşacak. Rus Federal Güvenlik Biriminde üst düzey görevli olan Ivan Lobanov, artık termal görüntüleyici cihazların fazlasıyla yaygın olduğunu ve özellikle gece görevinde yer alan askerler için bu teknolojinin çok güzel bir gelişme olduğu açıklandı elektromanyetik olmayan metal bir pelerin olan ürünün en büyük özelliğinin ise çok ince bir teflon malzemesi kullanmış olması.

Yüzeyi seramik parçacıklarla kaplı olması sebebiyle elektromanyetik dalga enerji oranını ayarlayabilen pelerin, çevredeki ışığın kırılmasını değiştirip görünür ışığa karşı bir kalkan görevi gördüğü için giyen kişinin bulunduğu ortamda görünmediğini gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir