Kategoriler
Teknoloji

Moon Express 2019’da Aya Gidebilir

Moon Express 2019′da aya gidecek.  Geçtiğimiz dönemlerde Ay’da arama faaliyetlerini yapacaklarını açıklayan firma, son testlerini yapıyor.
Moon Express eğer bu konuda başarılı olursa ABD’de bir ilk yaşanabilir. Çünkü 1969 yılında ABD’de yapılan Ay seyahatinin bir efsane olduğu söyleniyor. Tüm bunlara istinaden Moon Express Ay’a çıkarsa bu konuda gündemin bir  numaralı ismi olacak.

Moon Express  Ay yolculuğu için uzay aracı çalışmalarını sürdürüyor. Şirketin düşük maliyetli bir robot geliştirdiği biliyor.Moon Express’in uzay aracının adı ise MX-1E olarak biliniyor. Moon Express Ay’a çıkmayı başarabilirse Google tarafından firmaya yaklaşık 20 milyon dolarlık bir ödül verilecek. Moon Express şirketinden  yapılan açıklamaya göre bu ödülün kendileri için bir önemi yok. CEO Bob Richards bu ödülün önemli olmadığını, Ay’da koşan çocukları düşündüklerini aktardı. Moon Express uzay çalışmaları için ise 45 milyon dolarlık bir yatırım aldı.

Moon Express Ay’da yapacakları çalışmaların bilimsel araştırmalarda kullanma imkanı sunmak istediklerini söyledi. Moon Express’in Ay’da bulunan kayaçlardan örnekler getireceği biliniyor. Ayrıca Google ödülünden bahsedecek olursak, Ay’a kamera indirip Dünya’ya aktarabilen şirkete 20 milyon dolar ödül verilecek. Moon Express eğer bunu başarabilirse bu ödülünde sahibi olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir