Kategoriler
Teknoloji

Intel, yeni Nervana Nöral Ağ İşlemcisini duyurdu!

Gelişen teknolojiyle birlikte teknoloji devleri bu aralar yapay zeka konusunda kıyasıya rekabet içerisine girdileri. Diğer şirketlere nazaran bir gecikmiş olsada Intel, rakiplerine karşı etkili bir hamle yaparak yapay zeka konusunda etkili bir adım attı. Intel Nervana Nöral Ağ İşlemci (NNP) neler getiriyor.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki yeni duyurulan NPP kişisel bilgisayarlar için kullanılmayarak, veri merkezlerine yönelik olduğunu bilmelisiniz. Makine öğrenim ihtiyaçlarını giderebilmek için tasarlanan NPP, diğer şirketler gibi oda NVIDIA ve ARM gibi şirketleri tercih edecek. Sonuç olarak işin büyük yükünü bu şirketler yükleniyor.

 

Yapay zeka konusunda ki artış sonrası NVIDIA ve ARM yoğun bir bir mesai içerisine girdiğini gözler önüne seriyor. Üstelik NVIDIA gelirlerinde %56’lık bir artış göstererek gelişimin ne denle hızlı büyüdüğünü görebiliriz.

Intel yapay zeka konusunda etkili bir adım attı

Teknoloji alanında bir çok konuda lider olan Google da geri kalmamak adına kendi bünyesinde Tensor İşlem Birimleri’ni tasarlama işlemini başlattı.

Intel yapay zeka konusunda etkili olmak için tüm ekipmanları hazır hale getirmiş durumda. Intelin yapay zeka konusunda satın alım işlerini ise MobileyeMovidius ve Nervana System şirketlerinden temin ederek bunlarla sınırlandırmış.

Intel geliştirmekte olduğu NPP işlemciler sayesinde derin öğrenme ve hızlı öğrenme gibi etkilyici çözümler üretiyor. Diyer yandan şirketin Facebook tarafından öneriler aldığına dair söylentiler dolaşmakta.

Yapay zeka konusunda iddialı olan Intel, 2020 yılına kadar hazır olacağına dair bilgilere yer verdi. Şimdilik bu konu hakkında fazla bir bilgi paylaşmayan şirket, bu yarışta lider olacağına dair iddialarıda ortaya atarak tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir