Kategoriler
Teknoloji

Elektrikli araç artışı dikkatleri üzerine çekiyor

Elektrikli araç artışı dikkatleri üzerine çekiyor ve geçen yılın rakamlarına göre %60 artış yaparak  bu sayı 2 milyona ulaştı.

Elektrikli otomobillerin yaygınlaşması oldukça sevindirici bir haber. Bu gelişmelerin raporlanmasını sağlayan Uluslararası Enerji Ajansının Küresel Elektrikli Araç Görünümü 2017 Raporundan edinilen bilgiye göre elektrikli araç satışları ve kullanıcı sayısının artması oldukça memnuniyet verici ve bunda en önemli etken hükumetlerin almış olduğu tedbirler ve çevreci tutumları oldu. Bunun dışında elektrikli otomobillerin yaygın bir şekilde kullanılması ile enerji verimliliğinin arttığı da belirtildi.

Elektrikli otomobillerin ilk gündeme düştüğü yıllarda aklımıza ilk gelen suallerden bir tanesi ise bu araçlar nasıl şarj olacak sorusuydu. Peki elektrikli araç sayısı oranında ki bu artışa karşılık şarj istasyonları ne durumda şuan dünyada kaç tane şarj istasyonu mevcut.

Elektrikli otomobil şarj istasyonları

Üreticiler şuan için iki önemli noktaya odaklanmış gibi gözükmekte. Birincisi elektrikli otomobil şarj istasyonu artışı sağlayabilmek ve ikincisi ise batarya maliyetlerini düşürebilmek. Öngörülere göre önümüzdeki yıllarda elektrikli otomobil sayısının 20 milyon rakamlarına ulaşacağı ve 2025 yılı için öngörülen elektrikli otomobil sayısının ise 70 milyon kadar olacağı. Buna karşılık 2,3 milyon olan şarj istasyonlarının sayısınında hızla arttırılması önceliğine yer verilmesi gerektiği belirtiliyor.

Elektrikli otomobilin lideri kim

Her geçen yaygınlaştığını gördüğümüz elektrikli otomobillerin satış lider konumundaki ülke Çin. Çin‘in hemen ardından ABD ve Norveç gelmekte. Ülkemizde de elektrikli otomobil satışlarının hareketlenmesi için etkin kampanyaların düzenlenmesi gerekmekte.

Siz otomobil alacak olsan Elektrikli Otomobil düşünür müsünüz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir