Kategoriler
Teknoloji

E-Ticaret Türleri Nelerdir?

E-ticaret günümüzün vazgeçilmezi haline geliyor. Peki e-ticaret türleri nelerdir?  Hemen hemen herkes bilgisayar üzerinden ya da akıllı telefonlarından sipariş veriyor. Ancak bu alışverişin yani ticaretin türleri var. Bunlar hakkında bilgi sahibi olan kesimin dışında bir çok insan e-ticaret türlerini bilmiyor. Bu yazımızda sizlere e-ticareti biraz detaylandırarak bir kaç kavramdan bahsedeceğiz.

İki tür e-ticaret bulunmaktadır. Bunlar işletmeden müşteriye (Business-to-customer, B2C) ve işletmeden işletmeye (business-to-business, B2B) olarak sınıflandırılabilir. Ancak günümüzde bunlara tüketiciden tüketiciye (customer-to-customer, C2C) elektronik ticareti de eklemek gerekir. E-ticaretin türleri şunlaradır :

1. İşletmeden Müşteriye E-Ticaret: Bir nihai kullanıcının internet platformunu tarama, sipariş verme ve ödeme yapma gibi amaçlarla kullanması söz konusudur. Bir işletmeyle müşteri arasındaki etkileşim, promosyon, sipariş etme, ürün dağıtımı ve satış sonrası destek şeklinde gerçekleşmektedir. Bu adımların her birinde e-ticaret önemli bir rol oynamaya başlamıştır. Reklamlar televizyon, radyo ve gazetelerde yer aldığı kadar, Yahoo ve Amazon gibi portal sitelerinde de yer almaktadır (promosyon). Bir müzik parçası veya yazılım gibi dijital bir ürün internet üzerinden indirilebilmekte ve e-mailler ve sıkça sorulan sorular (Frequently Asked Questions-FQM) yollarıyla satış sonrası hizmetler de yürütülebilmektedir.

2. İşletmeden İşletmeye E-Ticaret: Bu kapsamdaki faaliyetler genellikle tedarikle ilgilidir. İşletmeden işletmeye e-ticaretin temelleri şirketlerin bilgisayar sistemleri aracılığıyla bilgi paylaştıkları örgütler arası sistemlere (inter-organizational systems) dayanmaktadır. Birbirine satış yapan iki işletme arasındaki ilişki piyasa bilgisinin toplanması, önalım, satın alma, kargolama ve malların kabul edilmesi, satıcılara ödeme yapma şeklinde bir süreçten oluşmaktadır.

3. Tüketiciden Tüketiciye E-Ticaret: Tüketiciden tüketiciye doğrudan satışı içerir. Örneğin eBay gibi açık artırma siteleri insanlara kendi ürünlerini sabit bir fiyattan veya en yüksek fiyattan açık artırmayla satmalarına imkan vermektedir.

Kısaca belirtmek gerekirse müşteri ve işletme arasındaki e-ticaret alışverişe dayanırken, işletmeler arasındaki ilişkiler tedarik kavramına dayanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir