Kategoriler
Teknoloji

Dünyanın ilk akıllı hapı onay aldı

Teknoloji alanında yaşanan gelişmelerin hızına yetişilmiyor. Dünyanın ilk akıllı hapı ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylandı. Artık hastalar akıllı hap ile takip edilebilecek.  Akıllı hap sayesinde zamanında alınması gereken ilaçların takibi yapılacak.

Akıllı hap ile toplanacak olan bilgiler hastanın doktoruna, ailesine aktarılacak. Abilify MyCite ismi verilen akıllı hap zihinsel hastalıkların tedavi edildiği ilaç tableti içinde yer alacak.  Hapın donanımları hakkında bilgi verecek olursak, silikondan oluşan hapın içinde bakır ve magnezyumdan oluşan kum tanesi büyüklüğünde bir sensör yer alıyor.

 

Sistem tarafından Bluetooth aracılığı ile sensör okunuyor ve veriler akıllı telefon uygulamasına iletiliyor. Telefona ise hapın hangi saatte alındığı, dozu, kişinin aktiviteleri, uyku düzeni ve kalp atışı gibi bir çok bilgiler iletilerek hasta yakınları tarafından takip edilmesi amaçlanıyor. IMS Healthcare Informatics Enstitüsü‘ne göre ise ilaçlarını zamanında almayan hastaların maliyeti yaklaşık olarak 100 milyar dolar.

Akıllı hapın insan sağlığına zararının olup olmadığı, hasta hakları açısından ne kadar etik olduğu ise bizler açısından oldukça düşündürücü. Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir