Kategoriler
Teknoloji

Dünya Devi Değişime Gidiyor

Son 10 yılda otomobillerdeki gelişmeler oldukça ileri seviye geldi. Çalışmalar içinde en büyük farkı motorlarda yapılan değişiklik ile elektrikli otomobiller oldu. Şirketlerin elektrikli otomobillere yönelmeleri konusunda net bir vurgu henüz yapılmadı.

Hala beklenilen seviyede olmamasına karşın elektrik ile çalışan araba ve kullanıcı sayısı sürekli artış içinde. Dünyanın önde gelen otomobil firmaları da bu değişeme kayıtsız kalmayarak her sene fuarlara yeni bir elektrikli araç ile katılıyor. Yakıt konusunda büyük tasarruf sağlaması, çevreci özellikleri ile elektrikli otomobiller geleceğin kullanım alanı olarak görülüyor. Birçok otomobil firmasının yetkileri şu an itibariyle kısıtlı üretimi olan elektrikli arabalarda daha fazla üretim ve tamamen geçiş için zamana ihtiyaç olduğunu bunun en az 10 yıl alacağını söylüyor.

Bir Efsanede Daha Değişiyor

Dünyada en popüler araba markalarından bir Porsche, Her sene çıkardığı modeller ile zenginlerin performans aracı olarak görülen dev firma birçok kişinin hayali. Motor gücü ile her zaman kendinden söz ettiren firmada elektrikli otomobil furyasına katılarak gelecek planlarını bunun üzerine kurdu.

Firmanın önde gelen yetkileri geleceğin elektrikli araçlarda olduğunu Porsche olarak da kademeli bir şekilde bu geçişe ayak uyduracaklarını söyledi. Dünyanın birçok ünlü üreticisi ile aynı düşüncede olduklarını kabul eden yetkililer 2019 senesinde tanıtılacak Elektrikli Porsche ile bu değişime başlayacaklarını sene 2022 geldiğinde üretimlerinin yarısını elektrikli araç olarak planladıklarını belirtti.

Liderler Elektrikli Üretecek

Porsche tarafından gelen bu açıklamalar kısıtlı olsa da planların bu şekilde hazırlandığı aşikar. Aynı doğrultuda üstü kapalı açıklama yapan bir firma daha Volvo. Volvo’da kademeli olarak elektrikli otomobile geçiyor. Ford ve dünya pazarında en güçlü isimlerden General Motors birçok ürününde bu geçişe başladı. Hızlı şekilde elektrikli otomobil üretimleri ve yeni modeller piyasaya sürülüyor. Geleceğin araçlarının elektrikli olacağı neredeyse kesinleşti.

THN – teknolojihaberim.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir