Kategoriler
Teknoloji

Bilim adamları yapay kalp yaptı

Teknolojinin en gelişen bölümlerinden biri olarak bilinen tıp, sürekli yeni gelişmeler ile insanlığa çare bulmak amaçlı yenilikler ile karşımıza çıkmaktadır.

Bilim insanları, kalp rahatsızlığı olan hastalara çare bulmak amaçlı sürekli yenilikler üretmektedir. Son geliştirilen yapay kalp ile insanları hayata döndürecek olan bu geliştirilen yumuşak bir silikondan yapılan ve kayıp mum tekniği kullanarak 3D baskı üzerinden yapay kalp geliştirmeyi başardılar.

Şu an mevcut olarak kalp yerine geçen, kan pompalamak için kullanılan makinelerin insan vücuduna olumsuz etki üretiyor. Hastanelerde bulunan bu devasa büyüklükteki makineler, bir çok yönden hastaların durumunu etkilemektedir. Bu durumun modern tıp teknolojisine etki ettiğini var saydığımızda artık bu makinelerin yerini yapay kalp alması yönünde önemli adımlar atılması gerekiyor. Bilim insanları, insan sağlığına faydalı olabilecek şekilde geliştirilen silikon kalp 3D baskı teknoloji ile üretilmiştir.

3D baskı ve kayıp mum tekniği kullanıldı

ETH Zürih’teki bilim adamları bir kalbin işleyiş biçimini taklit edecek şekilde tasarladıkları yapay kalbi, kalp nakli bekleyen hastalar için umut ışığı olacaktır. Silikon kalp 390 gram ağırlığında olarak geliştirilmiş olup kalbin işleyiş bicimine göre odalar halinde tasarlanmıştır. Ayrıca basınçlı hava ile şişirilen odalar sayesinde tıpkı bir gerçek kalp gibi işleyecektir.

Test aşamasına giren cihaza insan kanıyla benzerliğiyle bilinen  viskoziteli bir sıvı kullanarak cihazın olumlu bir şekilde çalıştığını tespit ettiler. Şu an için geliştirilme aşamasında olan kalbin tek sorunu şimdilik 3000 adıma kadar yaklaşık 40 dakika bir süreye kadar dayanabilmesi. Bu sorun aşıldığında tıp alanında önemli bir adım atılmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir