Kategoriler
Teknoloji

3 Boyutlu Cortana Tasarımı Görüldü

Cortana için yepyeni bir çalışma ortaya çıktı. Cortana için yapılan çalışmayla beraber sanal asistan 3 Boyutlu olarak hareketlendirildi. İşte detaylar.

Sanal asistanlar içerisinde popülaritesini giderek arttırmaya başlayan Cortana, hızlı bir gelişim sürecinin içerisinde yer almaya başladı. Akıllı telefonlarda da kullanılan sanal asistanının Windows 10 sonrasında ise bambaşka bir yere geldiğini görüyoruz. Giderek kullanım alanı da artmaya başlayan sanal asistanın özel çalışmaları da bir bir ortaya çıkıyor. Son olarak bir Youtuber tarafından oluşturulan yeni bir çalışma gündeme geldi. Bu çalışmayla beraber adeta Cortana sanal asistanının yeniden 3 Boyutlu hologram şeklinde sunulduğunu gördük. Hemen detaylara geçelim.

Cortana 3 Boyutlu Geliyor

Jarem Archer adı ile bilinen bir geliştirici tarafından yapıla yeni Hologramlı Cortana sistemi oldukça başarılı bir işleyişe sahip. Sistemin oluşturulması için kullanılan aletlerden bahsederek sistemi açıklayalım. Öncelikle piramit şeklinde bir cam ile kurulmuş düzenekle karşı karşıya kalıyorsunuz. Camla kurulmuş olan düzenekte dikkat çeken kısım ise XBOX serilerinden tanıdığımız Kinect. Sistemin yüz tanıtıma fonksiyonuyla çalışmasını sağlayacak olan Kinect, aynı zamanda sanal asistanın harekete geçmesini sağlıyor.

Bunun dışında hologram yapısının kullanıldığını görüyoruz. Kullanılan sistemin oluşturulma şekli aslında mantıklı bakıldığında oldukça basit. Archer söz konusu sistemi Unity oyun programıyla beraber model çizimi olarak oluşturmuş. Daha sonra Cortana 3 boyutlu bir şekilde tasarlanmış. Animasyonlarla beraber hem sorulan sorulara verilecek olan cevap ekranları hem de sanal asistan hareketlendirilmiş durumda. Sistemin oldukça başarılı işlediği de gözüküyor.

Sanal Asistan Sorulara Yürüyerek Cevap Veriyor

Bu noktada oluşturulan sistem sayesinde sanal asistana bir soru sorduğunuzda asistan yürüyerek hologram alanının önüne çıkıyor. Bu alana çıkıp hareketli bir şekilde sorulara cevap veriliyor. Yanıt pencereleri de yine hareketli bir şekilde kullanıcılara sunulmuş durumda. Oldukça başarılı bir çalışma olarak gösterilen yeni çalışmanın ne kadar ilgi gördüğü ise tartışmasız.

Akıllı ev sistemleri içinde kullanılabilecek bir teknoloji olarak değerlendirilen yeni teknolojinin Microsoft tarafından değerlendirilip değerlendirilmeyeceği ise henüz netlik kazanmadı. Microsoft bu konularda da bir açıklama yapmış değil. Fakat sistemin beğeni toplaması durumunda doğrudan markanın da benzer bir çalışma yapacağı ya da geliştiricilerle beraber benzer bir sistemin kullanıma sunulacağı da belirtilmekte.

“3 Boyutlu Cortana Tasarımı Görüldü” için bir yanıt

Cortane bu haliyle gerçekten piramide hasolmaktan kurtulamaz,biz bu piramidi tersinden cep telefonu üzerinde deneyimlemiştik,aynı etkiyi bıraktı bu kısa vidyoda.Ben tutmadım.Disliked.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir