Kategoriler
Nasıl yapılır

Tarayıcınızdaki PDF görüntüleyici nasıl devre dışı bırakılır

Tarayıcıların hayatımızı kolaylaştırmak için sundukları PDF görüntüleme hizmetini herhangi bir sebeple kaldırmak ve tıkladığımız PDF dokümanların doğrudan cihazımıza kaydedilmesini isteyebiliriz.

Bazen de bilgisayarımızda yüklü olan PDF görüntüleme eklentileri çalışmayabilir ve istediğimiz dosyaları görüntülemeye biliriz. Bu durumda birkaç küçük ayarla istediğimiz sonuca ulaşabiliriz.

Google Chrome Tarayıcıda PDF Görüntüleyiciyi Devre Dışı Bırakma Yöntemi Nedir?

Chrome kullanıcısı iseniz basit PDF görüntüleyicisini devre dışı bırakmanız oldukça kolay olacaktır. Yapmanız gereken ilk şey tarayıcınızın adres satırına “ chrome://plugins ” yazmak enter’a basmaktır. Sayfada açılacak olan eklenti listesinden Chrome PDF Viewer seçeneğinin seçili işaretini kaldırarak PDF görüntüleyici’yi devre dışı bırakabilirsiniz. Eğer yeniden aktif etmek isterseniz aynı adımları tekrar ederek tick işaretini koyup yeniden aktif edebilirsiniz.

Mozilla Firefox’da PDF Görüntüleyiciyi Devre Dışı Bırakma Yöntemi Nedir?

Firefox tarayıcı açtıktan sonra adres satırına “ about:config ” yazdıktan sonra enter tuşuna basın. Açılacak sayfada pdffjs.disabled yazarak arama yapın ve bulduğunuz satırın en sağ sütunundaki değeri True olarak değiştirmek için bir kez tıklayın. Böylece Firefox tarayıcınızda da artık PDF‘leri otomatik olarak açmamış olacaksınız.

Otomatik PDF görüntüleme özelliğini kapattığınızda, bundan sonra herhangi bir PDF dokümanın linkine tıklarsanız, tarayıcınız o dokümanı açmak yerine doğrudan indirme işlemine başlayacaktır. Bunun avantaj ve dezavantajlarını değerlendirerek kendiniz için uygun olan seçeneği tercih edebilirsiniz.

PDF görüntüleyici aktif olmadığı durumlarda tıkladığınız doküman bilgisayarınıza indirilecektir fakat cihazınızda yüklü olan bir PDF görüntüleme programı yoksa o dokümanı açmanız mümkün olmayacaktır. Bu yüzden hangi şekilde kullanacaksanız kullanın, muhakkak cihazınızda yüklü bir PDF okuma programı olduğundan emin olmalısınız. Bu programlar bilgisayar ve Android, iOS cihazlar için değişiklik göstermektedir ve ilgili online mağazalarda gereken uygulamaları bulabilirsiniz.

THN – teknolojihaberim.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir