Kategoriler
Yazılım

Türkiye madencilik yazılımının tehdidi altında

Teknoloji her ne kadar bir çok alanda hayatımızı kolaylaştırsa da tehlikeli yönleri de bulunuyor. Palo Alto Networks güvenlik şirketi tarafından yapılan çalışmalara göre madencilik yazılımı en az 15 milyon kullanıcıyı etkiledi. Son zamanlarda kripto para birimlerinin giderek değerini arttırması hackerların bu alana yönelmesine neden oldu. Kripto para birimlerinin sistemlerine saldıran korsanlar aynı zamanda yatırımcıları da hedef alıyor. Ancak son zamanlarda geliştirilen madencilik yazılımı herkesi tedirgin ediyor.

Peki kötü amaçlı madencilik yazılımı nedir ? Korsanlar bir şekilde bilgisayar kullanıcılarının sistemine sızıyorlar. Sızdıkları bilgisayarda herhangi bir negatif görüntü sergilenmiyor. Böylelikle bilgisayar kullanıcısı durumdan haberdar olmuyor. Daha sonra bilgisayarın CPU’sunu madencilik platformlarına satarak gelir elde ediyorlar. Yani sizin bilgisayarınızı arka planda bir sunucu gibi kullanıyorlar.  Bu yöntem ile milyon dolarlar elde edildiği haberleri mevcut. Bunu bilen hackerlar bu alana yönelerek çeşitli yazılımlar geliştiriyorlar.

Palo Alto Netwroks isimli güvenlik şirketi ise son zamanlarda yeni bir yazılıma karşı kullanıcıları uyardı. XMRig isimli kötü amaçlı yazılım ile yaklaşık 300 dolar değerinde bir kripto para biriminin madenciliğinin yapıldığı açıklandı. Üstelik yapılan açıklamaya göre ise dünya genelinde en az 15 milyon kullanıcının bilgisayarına sızıldığı bilgisi mevcut. Tehlikeli yazılımın sızdığı ülkeler ise Türkiye, Peru, Brezilya, Cezayir, Venezuela ve Filipinler olarak açıklandı.

XMRig yazılımı bilgisayara nasıl bulaşıyor ?

Kötü amaçlı yazılımın bilgisayara bulaşma süreci ise aslında çok basit. Belli dosya paylaşım platformlarında bu virüsler uygulamalara entegre ediliyor. Kullanıcılar virüs olduğunu düşünmediği bu uygulamayı indiriyorlar. Daha sonra uygulamayı açtıklarında kötü amaçlı yazılımlar arka planda çalışmaya başlıyorlar. Peki bu kötü amaçlı yazılım hangi sitelerden bulaşıyor. İnternette yer alan bilgilere göre File4org, RapidFiles ve Dropmefiles gibi sitelerden indirilen dosyalardan bu virüsler bulaşıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir