Kategoriler
Yazılım

Telefon bataryası nasıl şarj edilir? Batarya bakımı ve şarjı için ipuçları

Teknoloji hep ileri giderken, maalesef bu durum batarya için söz konusu değil ve kesinlikle en çok can sıkan konu da bu. Mutlaka telefonlarda, tabletlerde ve laptoplarda batarya sorunu yaşanırken, telefon bataryası şarjı için bazı ipuçlarımız var.

Çoğu zaman özellikle dışarıdayken bataryamızın bitmesinden korkuyoruz, yeterince etkili kullanamıyoruz. Ayrıca bu parçaların ömrü de çok uzun süreli değil ve pek çok akıllı telefon üreticisi, ürünlerin 300-500 şarjdan sonra ‘ölmeye’ başladığını söylüyor.
Her ne kadar Apple laptop bataryalarının 1000 şarja kadar verimliliğini koruduğunu söylese de, her şeye rağmen sorun olmaya devam ediyorlar. Bu yazıda size bataryanızı en iyi nasıl şarj edebileceğinizi, bakımını nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

0’dan yüzde 100’e şarj etmeyin!

Maalesef bu çoğu kez, çoğu kişinin yaptığı bir hata. Li-on bataryalarla ilgili ilk kural, şarj yüzde 50’nin altına düşmeden şarj etmek. Aynı zamanda doğrudan yüzde 100 olmamasını da sağlamak. Bunun için ideal kullanım Li-on bataryalar için yüzde 40-80 şarj aralığı. Telefon şarjınızın hem yüzde 20 altına düşmemesine, hem de full şarj olmamasına özen gösterin. Aksi takdirde maalesef bataryanın ömrü tükenmeye başlıyor.

Ne zaman full şarj yapmalıyım?

Uzmanlar tam şarjı sadece ayda bir kez öneriyor. Yani ayda bir kez sıfırdan yüzde 100’e bataryanızı şarj edebilirsiniz. Aynı şey hem telefonlar, hem de laptoplar için geçerli.

Hızlı şarj özelliği kullanmalı mıyım?

Pek çok Android telefon artık hızlı şarj özelliğiyle geliyor ve bu Qualcomm Quick Charge ya da Samsung’un Adaptive Fast Charging özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Açıkçası, eğer gerçekten durumunuz acil değilse telefonlarınızda hızlı şarj kullanmamanızı öneririz.

Bunun sebebi ise hızlı şarj kullanılan telefonların Li-on bataryalarının çok hızlı bir şekilde ısınması ve zarar görebilmesi. Aynı zamanda telefonunuzu sıcak arabanın içinde, güneş ışığında, plajda ya da fırının-ocağın yanında da bırakmamalısınız. Fazla sıcağa maruz kalan bataryaların ömrü kısalırken, buz gibi olanlar için de aynı durum geçerli tabii.
Kısacası, hızlı şarj özelliği oldukça pratik bir çözüm ama her zaman için değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir