Kategoriler
Giyilebilir Teknoloji

Meme Kanserine Yeni Buluş “EVA SUTYEN”

Meksika’da yaşayan bir genç ( Julian Rios Cantu ) kanserle mücadelenin ve savaşmanın önemine dikkat çekmek ve yenemiyorsan mücadele et düşüncesi ile yola çıkarak bir sutyen geliştirdi. Meksikalı genç yaşıtları ve daha büyüklere kanserle mücadele etmenin önemini vurgulamak için böyle bir sutyen tasarladığını ifade etti.

Günümüzde bilindiği gibi en çok ölüm vak’ası ile karşılaştığımız hastalık olarak  kanser hastalıkları ön plana çıkmaktadır. Kanser hastalığı hayatımıza bir an da girer ve bununla mücadele uzun sürebilir. Bazen bu süreçte kazanır veya kaybederiz. Ancak kanser ile mücadelede önem taşıyan en önemli etken erken teşhistir. Bu farkında’lığı yaratmak için Meksikalı genç tasarladığı sutyen ile erken teşhis’in önemine dikkat çekiyor.
Tasarladığı sutyen de 200 biyo-sensör bulunuyor. Bu sensörler ile göğüslerin sıcaklığı, kilosu ve şekli ile meme kanserinde potansiyel göstergelerde yaşanan farklılıkları buluyor. Meksikalı genç tasarladığı bu sutyene EVA ismini verdi.
Bu tasarladığı sutyen ile bilim adamlarının dikkatini çeken Julian Rios Cantu her hastalığın belirli belirtileri mutlaka vardır, meme kanserinin de belirtilerini erken tespit edersek bu hastalığı yenebileceklerini ifade etti. Eva isimli sutyen için sadece 1 saatlik çalışmasının yeterli olacağına değinen Meksikalı genç günün diğer saatlerinde daha rahat sutyen giyilebileceğini söyledi. Bu sutyen ile teknolojinin artık giyilebilir bir noktaya taşındığı ve her geçen gün hayatımızın merkezindeki varlığını sağlamlaştırdığını görüyoruz. Yakın gelecekte vücudumuz da ki hastalıkların teşhisi için insan beynine bir cip takılması bile çok uzak değil. Julian Rios Cantu genç girişimci bu tasarım ile GSEA “Gen Seti Zenginleştirme Analizi” yarışmasında 20 bin dolar ödülün sahibi de oldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir