Kategoriler
Yazılım

Resim üzerindeki yazıları metne dönüştürün

Bir resimdeki yazıları kağıda dökmek ve düzenlemek gerektiğinde, resme bakarak yazıyı baştan yazmak uzun zaman alabilir. Bu yazımızda bunun kısa yolu olan “mobilde resimleri metine dönüştürme” konusu hakkında bilgi vereceğiz.
Mobilde Resimler Hangi Uygulama İle Metine Dönüştürülür?
Android ve iOS cihazlarda bu işlem için halihazırda bir özellik bulunmuyor. Fakat resimlerdeki yazıları kopyalanabilir ve düzenlenebilir metin haline getirmek için kullanacağımız oldukça kullanışlı uygulamalar var. OCR Instantly uygulaması hem cihazımızda yüklü olan resimlerin, hem de kamera ile çekeceğimiz resimlerin üzerindeki yazıları düzenleyebileceğimiz şekilde metine çevirme işlemini kolayca yerine getiriyor. Şimdi adım adım bu uygulamanın nasıl kullanılacağını anlatacağız.
Mobilde Resimler Nasıl Metine Dönüştürülür?
OCR Instantly uygulamasını mobil cihazınıza indirin ve kurulum işlemini gerçekleştirin.
OCR Instantly uygulamasını açın ve “Dil Ekle” menüsünden Türkçe dilini ekleyin. Başka bir dildeki yazıları çevirmek için kullanacaksınız o dili de ekleyebilirsiniz.
Uygulamanın sağ üstündeki Select Image butonuna tıklayın. Karşınıza iki seçenek gelecektir. Kamerayı kullanarak bir resim mi çekeceksiniz yoksa zaten cihazınızda olan bir resmin üzerindeki yazıları mı çevireceksiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra kamera ile çekim yapabilir ya da galeriden bir resim ekleyebilirsiniz.
Resmi ekledikten sonra kırpma işlemi esnasında sadece çevrilecek metni alacak şekilde kırpma yapabilirsiniz. Resmin gereksiz kısımlarını da dahil etmeniz çeviri işini zorlaştırabilir.
Resmi hazırladıktan sonra OCR butonuna tıklayıp çeviri işleminin bitmesini bekleyebilirsiniz.
Çeviri işlemi bittiğinde ekranın alt kısmında resimdeki yazının aynısının kopyalanabilir ve düzenlenebilir bir metin olarak listelendiğini göreceksiniz.
Bu yazıyı herhangi bir yerde yayınlamadan ya da işinizde kullanmadan önce mutlaka gözden geçirip hataları düzeltmelisiniz. Çünkü tam olarak okunmayan ya da resmin dışında kalmış, yanlış çevrilmiş kelimeler olması düşük bir ihtimal de olsa mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir