Kategoriler
Yazılım

Pardus 17.2 sürümü yayınlandı

Pardus 17.2 sürümü yayınlandı. Teknoloji haberleri gelmeye devam ediyor.Ülkemizde TÜBİTAK tarafından geliştirilmeye devam edilen Pardus’un yeni bir sürümü daha yayınlandı. Pardus 17.2 adı verilen bu sürümde bir çok yenilik bulunuyor. Ülkelerin kendi işletim sistemini geliştirmesi oldukça önem taşıyor. Pardus ülkemizin teknoloji alanında önemli sistemlerinden bir tanesi. Ancak günümüzde her evde ne yazık ki kullanılmıyor. Devletin Pardus işletim sistemini teşvik ederek her eve kurdurmayı başarması lazım. Bu yönde yeterince reklam ve tanıtım kampanyası yapılmıyor ne yazık ki.  Şimdi Pardus 17.2 sürümü hakkında sizlere bir kaç bilgi verelim. Yeni sürümde bazı yenilikler olduğunu söylemiştik.

  • Libreoffice tarafında bir güncelleme yapılmış. Daha önce kullanılan 5.2.7 sürümünden 6.0.1 sürümüne geçilmiş.
  • XFCE masaüstü ortamında temel bileşenlerde güncellemeye gidilmiş. Burada yaşanan bazı sorunlar giderilmiş.
  • XFCE ortamında dil sorunu giderilerek Türkçe çeviri yapılmış.
  • Sistem üzerinde bulunan 700 paketin güncellemesi yapılarak daha kullanışlı hale getirilmiş.
  • Ağ tarafına yeni özellikler eklenmiş. Bunlardan bir tanesi Wi- Fi hotspot paylaşımı. Bir diğeri ise VPN içe/dışa aktarma.

Temel bazda yapılan bazı değişiklikler bu şekilde. Ancak daha birçok yenilik mevcut. Pardus’un yaygınlaştırılması için herkesin destek vermesi gerekiyor. Bizler de evlerimizde yer alan bilgisayarlarımıza Pardus işletim sistemini kurmalıyız. Pardus 17.2 sürümünü indirmek ve detaylı bilgi almak için Pardus buradaki bağlantıdan faydalanabilirsiniz.Daha önce sizlerle paylaştığım bir yazıda Pardus işletim sistemi nedir ? ve Pardus işletim sistemi kurulumu nasıl yapılır ? bundan bahsetmiştim. İlgili yazıları okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Teknoloji haberleri alanında yaşanan gelişmeler hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

 

 

“Pardus 17.2 sürümü yayınlandı” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir