Kategoriler
Yazılım

Microsoft, Resmi Olarak Xbox Live Creators’u Başlattı

Geliştiricilerin, Windows 10 PC’lere ya da Xbox One konsollara direk olarak oyun yayınlayabilmesini sağlamak amacı ile Microsoft, Xbox Live Creators uygulamasını resmi olarak başlattı.

Oyunlar Özel Bölümde Yer Alacak

İlk çıkacak oyunlar, Xbox mağazalarında “Yaratıcılar koleksiyonu” isimli özel bir alanda bulunacak. Şimdilik yalnızca 9 adet oyunun bulunduğu uygulamanın, yakın zamanda oyun sayısının bir hayli artacağı düşünülüyor.

Microsoft, Live Creators’un koleksiyon oyunları ile ilgili sertifika işlemlerini oldukça basite indirgedi. Koleksiyon oyunları için, bundan sonra konsept onayına gerek olmayacak. Bu da, henüz bitmemiş oyunlar ile ilgili geri bildirimlerin geliştiriciler tarafından alınarak yayınlayabilecekleri demek oluyor.

Bazı Özellikleri Kullanmak İçin ID @ Xbox Programı Gerekecek

İçerik oluşturucuya sahip koleksiyon oyunlarında, Xbox Live multiplayer erişimi, Gamerscore ya da başarılar özelliklerinin kullanılması mümkün olmayacak. Belirtilen özellikleri kullanmak isteyen geliştiricilerin, ID @ Xbox uygulamasına geçmeleri gerekiyor. ID @ Xbox tarafından yayınlanan içerik oluşturucu uygulama, küçük firmalardan çok hobi amaçlı oyun geliştirici kişilere yönelik olarak yapılmış gibi görülüyor.

Windows 10’da Kullanmak İsteyenler Universal Windows Apps Biçimini Kullanacak

Geliştirilen oyunların Windows 10 üstünde çalışabilmesi için, Indie geliştiricilerinin başlıkları Universal Windows Apps tarzında oluşturması gerekiyor. Geliştiriciler ayrıca, oyunları yayınlamak ve oluşturabilmek amacı ile Xbox One konsolunu kullanabiliyor.

Microsoft, ID @ Xbox uygulama yöneticisi Chris Charla, “Bunun yalnızca başlangıç olduğunu” söyleyerek, “Yaratıcı yeteneği olan geliştiricilerin, gerçekleştirmek istedikleri seçenekler nasıl olursa olsun değişik yeni deneyimler, bilindik tarzlar ve çok yaratıcı oyunlar bulunacağını” belirtti.

Oyunlara Artık Ulaşabilmek Mümkün

Bugün itibarı ile Live Creators Collection oyunlarına, Windows Store ve Xbox One Store’lar üzerinden ulaşılabiliyor.

THN – teknolojihaberim.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir