Kategoriler
Yazılım

Google Play Store İçin Temizlik Devam Ediyor

Android işletim sistemi en çok güvenlik tehdidi yaşayan işletim sistemlerinden biri olarak biliniyor. Son dönemde artan casus yazılımların birçoğunun Android işletim sistemini hedef aldığını görüyoruz. Bu durumun nedeni Google’ın yeterli önlemleri almaması değil. Bu durumun nedeni Google’ın Android işletim sisteminde daha esnek bir yapıya izin vermesi. Kullanıcıların çok rahat bir şekilde uygulama yüklemelerine izin veriliyor. Bunun yanında geliştiricilerinde çok daha basit bir şekilde uygulama geliştirmelerine olanak tanınıyor. Uygulama izinleri konusunda da çok daha esnek bir yapı söz konusu. Hal böyle olunca bu yapı bir yandan kullanıcılara ekstra birçok avantaj sağlıyor bir yandan güvenlik sorununa neden oluyor. Google Play Store üzerinden bu şekilde birçok casus yazılımında yayıldığı biliniyor. Son dönemde Google ise bu konuda sıkı temizlikler yapmakta.

Google Play Store 300 Uygulamaya Son Verdi

Daha önce yaklaşık olarak 3 bin uygulamanın kaldırılmasına neden olan virüs sorunu sonrasında, bu kez Google Play Store üzerinden 300 uygulamanın kaldırıldığı açıklandı. Uygulamaların kaldırılmasının nedeninin ise bu uygulamaların DDOS saldırılarında kullanıcıların cihazlarının kullanılmasını sağlaması gösterildi.

Google Play Store

Google Play Store üzerinden bir nevi casus yazılım sorunu olarak karşımıza çıkan sorun sonrasında kaldırılan uygulamaların sayısı 300 olarak açıklansa da bu rakamın artabileceğini de belirtelim. Google’ın bu konuda çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. En azından tüm casus yazılımların yüklenme aşamasında engellemesinin çalışıldığı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir