Kategoriler
Yazılım

Google Asistan İçin Yeni Güncellemeler Yolda

Geçtiğimiz gün düzenlenen Google I/O konferansında en çok dikkat çeken yeniliklerden birisi Google Asistan sisteminin iOS sürümüne gelecek olması olmuştu. Konferans tanıtımından sonra iPhone akıllı telefonları için çıkış yapan Google Asistan teknolojisi bu hamlenin hemen arkasından ise yeni bir geliştirme daha almaya hazırlanıyor. En kapsamlı güncellemelerden biri olan güncellemenin detaylarına geçelim.

Google Asistan Güncellemesi Neler Getirecek?

iPhone akıllı telefonlara bir sanal asistanın gelmesiyle artık Siri’nin rakibi olduğunu da gösteren Google’ın sanal asistanı için gelen güncellemede epey bir yenilik sunmakta. Güncelleme sonrasında adeta sanal asistanı yeniden oluşturacak olan Google’ın ilk yeniliği ise yemek sipariş sistemi oldu. Google Asistan üzerinden yemek siparişi vermek için sadece restoranın adını sesli komut olarak söylemeniz ve restoranın menüsünden bir yemek seçmeniz yeterli olacak.

Ardından asistan sizi ödeme sayfasına yönlendirecek ve parmak izi okuyucuyla beraber anından Android Pay sistemini kullanarak ödemelerinizi yapabileceksiniz. Bunun dışında artık sesle komut değil yazı komut sistemi de geçerli olacak. Yani tıpkı mesaj yazar gibi komutlarınızı yazarak Google Asistan’a emirler verebileceksiniz. Tüm bunlara ek olarak sunulan yenilikleri sıralayacak olursak;

  • Google Lens sistemiyle etkinlikleri taratıp bilet alma özelliği.
  • Yine Google Lens sistemine metinleri okutarak istediğiniz dile çeviri yapabileceksiniz.
  • Yenilenmiş sipariş sisteminin yanı sıra ödeme desteği.
  • Bunun dışında 7 adet yeni dil desteği geliyor.

Google Asistan Güncellemesi Ne Zaman Geliyor?

Tüm bunların dışında ekstra olarak sanal asistanın farklı cihazlara kullanılmasını da sağlayacak olan yeni güncellemenin sistemsel değişikliklerinin de ne zaman yayınlanacağı merak konusu. Şimdilik bu konuda yeterli bilgi bulunmuyor. Fakat Google’ın bu konuda da kısa süre sonra açıklamaları yapacağını düşünüyoruz.

Yeni sistemin iOS işletim sistemleri için yayınlanan sürümü güncelleyeceği belirtiliyor. Yeni güncelleme sonrasında daha ne gibi yeniliklerin geleceğini ise güncellemenin yayınlanmasından sonra görmek mümkün olacak. Fakat kesin olan bir şey var Google sanal asistanına oldukça fazla önem vermeye başladı ve bu durumun etkilerini doğrudan uygulama güncellemelerinde görmeye başladık. Bundan sonraki aşamalarda da güncellemelerin devam etmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir