Kategoriler
Yazılım

GO Klavye Uygulamasının Gizliliği İhlal Ettiği Ortaya Çıktı

GO Klavye isimli Android’in popüler uygulamasının zararlı olduğu ortaya çıktı. Konu ile ilgili detaylar…

Google Play Store’da bulunan bir uygulamanın daha tehlikeli olduğu öğrenildi. Üstelik uygulamanın ismi en yaygın klavye uygulamalarından GO Klavye.

GO Klavye, aslında kullanıcılarına herhangi bir gizlilik ihlali yapmadığını henüz yükleme aşamasında ifade eden bir uygulama ancak iş tam olarak öyle değil. Çünkü uygulama bir yandan gizlilik ihlallerine saygıdan dem vururken bir yandan da pek çok bilgiye erişim isteği istemesi kullanıcıların şüpheyle yaklaşmasına neden oluyor.

GO Klavye tüm izleri takip ediyor

Bazı araştırma kuruluşları tarafından ortaya atılan iddiada uygulamanın kullanıcı verilerini izinsiz olarak kullandığını, hatta doğrudan bir virüs gibi çalıştığı belirtiliyor.

Belirtilene göre GO Klavye, klavye üzerine girdiğiniz her izi takip ediyor. Yazmış olduğunuz kelimeleri kendi depolama birimine depolayarak bu şekilde sizin konuşmalarınızı analiz ediyor ve sizin hakkınızda fikir sahibi olabiliyor. Tabii bunu yapmasının bir numaralı amacı kişisel verileri reklam şirketlerine satmak. İnsanların konuşmalar sırasında hangi ifadeleri en çok kullandığı, hangi firmalardan bahsettikleri, hangi konulara ilgi duydukları gibi hususlar bazı reklam şirketleri tarafından merak edilebiliyor ve maalesef bu şekilde yasa dışı eylemlere başvurulabiliyor.

İddialara göre uygulama sadece sohbetleri kayıt etmekle de kalmıyor. Kredi kartı bilgilerinize kadar pek çok kişisel bilginizi depoluyor. Bu haberlerin ardından Google’ın ve GO Klavye üreticisinin konu ile ilgili bir açıklamalar yapması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir