Kategoriler
Yazılım

ExpensiveWall Play Store’dan Milyonlarca Telefona Sızdı

ExpensiveWall isimli zararlı bir yazılım Google Play Store aracılığı ile milyonlarca telefona sızdı. Peki bu nasıl oldu?

Google Play Store, Android’in sanal mağazasıdır ve varsayılan olarak bulunan, Google’ın sık sık güncellemeler yaptığı bir uygulamadır. Project sistemi ile uygulama üzerinde herhangi bir zararlı yazılım bulunmaması için yoğun bir çaba sarfedilmekte ancak öğrenilene göre bu çabalar sonuçsuz kaldı.

Bu virüs uzun süredir varmış!

Çünkü Google Play Store’a tehlikeli bir virüs sızdı ve milyonlarca cihaz bu virüsten etkilendi. Üstelik işin daha kötü tarafı bu virüs uzun bir zamandır fark edilememiş.

Bir güvenlik ekibi tarafından farkedilen virüs, Lovely Wallpaper isimli uygulamada bulunuyor. Bu uygulama Google Play Store üzerinde bir indirme sayfasına sahip ve uygulamayı indirenlerin cihazlarına virüs bulaşıyor.  Lovely Wallpaper, sayfasından baktığınızda masum, sıradan bir duvar kağıdı uygulaması olarak gözüküyor. Zaten uygulamayı indirip çalıştırdığınızda da normal bir duvar kağıdı olarak çalışıyor ancak içerisinde zararlı yazılımlar barındırıyor. Zararlı yazılımın bu uygulamayı geliştirenler tarafından bilinçli olarak mı dahil edildiği şu an için bilinmiyor. Ancak Google cephesinden konu ile ilgili kapsamlı bir araştırma yapılacaktır.

Uygulamada bulunan zararlı yazılımın ismi ise ExpensiveWall. Bu yazılım pek çok kişinin gizliliğini tehlikeye atarken uzmanlar virüs bulaşan telefonların mutlaka temizlenmesi gerektiğini ifade ediyor.

Sadece virüs programı yüklemek temizlik için yeterli olmayabilir. Verilerinizi başka bir yere yedeklerken de virüsleri yanlışlıkla farklı bir cihaza taşıyabilirsiniz. O yüzden üzülerek belirtiyoruz ki telefonu verileri de silerek tamamen formatlamaktan başka bir çareniz yok gibi gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir