Kategoriler
Yazılım

Donanımsız Bilgisayarlara Windows 10’dan Destek Yok

Microsoft’ un yaptığı bir açıklama ile Windows 10′ un donanım gereksinimleri değişti. Artık Windows 10 daha iyi bir donanımı olan bilgisayarlarda çalışacak hale geliyor. Hatta bundan sonra cihazdaki tek bir donanımı Windows 10 isteğine uymaz ise cihaz Windows 10 güncellemesi almayacak.

Aslına bakılırsa günümüzde neredeyse herkes Windows‘u kullanıyor. Özellikle Windows XP‘ den sonra çok kullanılan ve kullanıcılar tarafından çok beğenilen Windows’ un güncellemeleri kullanıcı alanını da giderek artırmıştı. Windows 10 ile de büyük bir kitleyi yakalayan Microsoft Pc World’e yaptığı açıklamada Windows 10′ un yeni güncellemelerinin artık sadece yeterli donanıma sahip yeni bilgisayarlara geleciğini söyledi.

Peki Bu Durumun Kullanıcı Tarafındaki Etkisi

Windows 10 kullanıcıları yakın zamanda çıkacak güncellemeyi alamaz ise bu durumda Windows’ un istediği donanım yeterliliklerine sahip bir bilgisayarı bulunmadığı anlamına geliyor. Bunun kullanıcı için çok büyük sorunları olacak tabi ki de.

Windows 10 güncellemesi almayan bilgisayarda bir süre sonra uygulamalar doğru çalıştırılamaz hale gelecektir. Yani uygulamalarınız güncelleme olmadığı için düzgün bir şekilde çalışamayacak. Aynı zamanda başka büyük bir sorun daha oluşuyor. O da güvenlik sorunu. Çünkü güncelleme almayan Windows 10′ u olan bilgisayarlarda ciddi güvenlik açıkları olabilecek ve PC’niz saldırılara açık hale gelecek.

Peki, Microsoft Ne İstiyor?

İşte değişikliğin en kötü yanı da bu durum. Microsoft Windows 10 için donanım özelliği olarak ne istediğini kullanıcılara söylemedi. Örneğin güncelleme gelmedi ve siz pc’nizde neyin yetersiz olduğunu bilmiyorsunuz. Belki de anakart yetersizliği bulunmakta fakat kullanıcı bunun farkına varamayacak. Fakat kesin olan bir şey var ki o da intelin atom ve celeron serileri bu güncellemeleri alamayacak.

THN – teknolojihaberim.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir