Kategoriler
Yazılım

Android MilkyDoor Virüsü Korkutmaya Başladı

Android işletim sistemi için sürekli bir tehdit durumu söz konusu. Bu alanda sürekli yeni üretilen virüslerle karşı karşıya kalıyoruz. Android işletim sistemini tehlikeye sokan virüslere son olarak ise MilkyDoor adı verilen bir virüs eklendi.

Diğer tüm Android virüslerini göz önüne aldığımızda MilkyDoor adı ile adlandırılan yeni virüsün çok tehlikeli bir virüs olduğu belirtiliyor. Kullanıcıların cihazlarına doğrudan uygulamalar üzerinden bulaştığı belirtilen virüslerin kullanıcıların cihazlarını çok ciddi şekilde tehdit ettiği belirtiliyor. Söz konusu virüsün yapısı hakkında da belli başlı bilgiler verilmiş durumda.

İlk verilen bilgilere göre yeni virüs doğrudan kullanıcıların Android cihazı ile cihazda kullanılan ağ arasında bir köprü oluşturuyor. Güvenlik analistlerinden verilen bilgilere göre oluşturulan bu köprüyle beraber kullanıcıların internet ağı kullanılarak virüs diğer cihazlara da bulaştırılıyor. Tüm cihazlara bulaştırılan virüslerin ise kullanıcıların bilgilerini de çalmak için kullanılabildiği belirtiliyor.

Google Play Store Uygulamalarında Ortaya Çıkıyor

MilkyDoor adı verilen virüsün resmi Android uygulama mağazası olan Play Store üzerinde de uygulama içerisinde yer aldığı belirtiliyor. Virüsün ilk aşamada 200 uygulamada tespit edildiği açıklanırken kullanıcıların bu konuda yükledikleri uygulamaları virüs programlarıyla taramaları öneriliyor. Yaklaşık olarak 200 uygulama üzerinde kullanılan virüsün amacının ise diğer cihazlara da ulaşarak fidye virüsü görevi görmek olduğu belirtiliyor.

MilkyDoor adı verilen virüs için hem Google’ın hem de diğer güvenlik yazılımlarının sıkı bir çalışma yaptığı biliniyor. Google’ın böyle bir durum karşısında güvenliği sağlamak için uygulamaların kontrolünü yapacağı de belirtiliyor. Tüm bu haberlerle beraber virüslerin sayısının artması ise bu konuda kullanıcıların karşı karşıya kaldıkları riskleri arttırmaya devam edecek gibi gözüküyor. Bu noktada güvenlik analistlerinin yaptıkları açıklamalarda ise cihazların mutlaka koruma yazılımları kullanmalarının gerektiği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir