Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Spotify abone sayısı giderek artıyor

Dünyanın en büyük çevrim içi müzik dinleme uygulamalarından biri olan Spotify‘ın abone sayısı giderek artıyor. En yakın takipçisi Apple ile büyük bir rekabet içinde olan şirket zararını azaltarak yoluna devam ediyor. Açıklanan rakamlara göre abone  sayısında büyük bir değişim olmazken, istikrarlı büyüme sürüyor.Müzik sektörüne girdiği günden itibaren büyük beğeni toplayan Spotify, bildiğiniz gibi Apple ile büyük bir rekabet içerisinde. Hal böyle olunca sektörde abone sayısını korumak ve arttırmak oldukça zor. Ancak buna rağmen şirket sektörün lideri durumunda. Yılın üçüncü çeyreğinde açıklanan rakamlara bakıldığında yatırımcıların yüzü gülüyor.

Spotify-istatistikleri-2018

Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre toplam abone sayısı 87 milyon oldu. Çeyrek bazlı inceleme yapıldığında ise %5 civarında bir büyüme olduğu görülüyor. Yıl bazlı olarak değerlendirildiğinde ise %40 oranında bir artış var. Abone ve aktif kullanıcıların toplam sayısı ise %28 artış gösterdi. Böylelikle toplam kullanıcı sayısı 191 milyon oldu.Yine şirket tarafından elde edilen gelir rakamları paylaşıldı. Buna göre elde edilen gelirin 1.54 milyar dolar olduğu belirtildi. Bu rakam %31 artış olduğunu gösteriyor. Reklamlardan elde ettikleri gelir ise 180 milyon dolara yükseldi. Abone bazlı elde edilen gelirin ise 1.38 milyar dolar olduğu açıklandı. Ancak tüm bu rakamlara rağmen faaliyet zararının 6.8 milyon dolar olduğu belirtildi.

Firma yılın son çeyreğinde yükseliş beklediklerini, aktif kullanıcı sayısının artacağını, abone sayısının ise 95 milyon dolaylarında olabileceğini açıkladı. Toplam gelirin ise 1.76 milyar civarında olması beklentiler arasında.

Spotify, sanatın efsane ismi David Bowie’nin “en”lerini açıkladı haberimizi ilgili bağlantıdan okuyabilirsiniz.

“Spotify abone sayısı giderek artıyor” için 3 yanıt

Spotify Apple’dan daha kaliteli. Hem içerik hem uygulama olarak. Zaten paralı olan şeyler hep insana güzel gelmiştir 🙂

Spotify en çok kullandığım uygulamalardan biri. Apple’a nedense alışamadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir