Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Pirelli Ortak Laboratuvar Araştırma Programını Yeniledi

Pirelli Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve CEO’su Marco Tronchetti Provera ve Politecnico Üniversitesi Rektörü Ferruccio Resta tarafından sırasıyla Pirelli ile Milano Üniversitesi adına imzalanan yeni anlaşma üç yıllık araştırmaları kapsayacak. Yenilenen Ortak Laboratuvar anlaşması, ilk olarak 2011 yılında geleceğin yenilikçi lastik teknolojisini geliştirmek amacıyla imzalanmıştı.

Pirelli ve Milano Üniversitesi’nin önümüzdeki üç yıl birlikte ele alacağı bazı konular arasında düşük çevresel etki yaratan nano yüklerin kullanılması ve Siber Lastik (Cyber Tyre) programını desteklemek için matematiksel modelleme çalışmaları, ayrıca lastikleri yaşlanmaya karşı koruyabilecek yenilikçi malzemelerin geliştirilmesi yer alıyor. Bu gibi projeler, bu iki İtalyan kurumunu birbirine bağlayan ortak misyonun temel direklerini temsil ediyor.

Üniversitenin Büyük Salonundaki imza törenine Marco Tronchetti Provera ve Ferruccio Resta’nın yanı sıra Milano Üniversitesi Vakfı Başkanı Gianantonio Magnani ile Pirelli İcra Kurulu Başkan Vekili ve Teknolojik Strateji Danışmanı Maurizio Boiocchi de katıldı.

Pirelli ile Milano Üniversitesi arasındaki işbirliği, uzun bir geçmişe dayanıyor. Giovanni Battista Pirelli 1870 yılında üniversiteden henüz mezun olduğunda öğretim üyelerinden Giuseppe Colombo, kendisine kimya mühendisliğini ve özellikle kauçuk üretiminde uzmanlaşmasını tavsiye etmişti. Giovanni Battista Pirelli, daha sonra lastik sanayiini İtalya’ya getiren ilk kişi oldu ve 1872’de Pirelli & C. şirketini kurdu.

Yıllar içinde üniversite ve Pirelli, akademi ve iş dünyası arasındaki sinerjiden faydalanmak amacıyla pek çok işbirliğine girdi. Çeşitli ortak girişimler arasında 1995 yılında İtalya’nın ilk kamu ve özel konsorsiyumlarından biri olarak kurulan ve uluslararası foton biliminde çığır açan CORECOM (Consorzio Ricerche Elaborazione Commutazione Ottica Milano) gibi projeler yer aldı.
Yenilenen anlaşmanın 2017’den 2020’ye kadar üç yıl sürecek evresinde iki temel araştırma alanına odaklanılacak: yenilikçi malzemelerin geliştirilmesi ile ürünlerin ve siber teknolojilerin geliştirilmesi.

Araştırmanın odaklanacağı bazı alanlar şöyle:

Yeni malzemeler: modifiye polimerler, nano yükler, düşük çevresel etki yaratan yeni malzemeler, moleküler dinamikler.

Ürünler ve siber teknolojiler için geliştirme alanları: ses düzeyinin azaltılması, suda kızaklama direnci, lastik aerodinamikleri, araçların akıllı kontrolü için veri toplamak amacıyla Siber Lastikler (Cyber Tyres) kapsamındaki çipler için matematiksel modellerin geliştirilmesi ve ilave değer katan diğer hizmetlerin geliştirilmesi.

Milano Üniversitesi, Vakfı ve Pirelli arasında son altı yıldır devam eden işbirliği son derece yoğun, kapsamlı ve verimli olurken bu süreçte dokuz patent ailesinin yanı sıra 20’den fazla uluslararası bilimsel akademik makale üretildi.

İşbirliği, ayrıca gelişmiş malzemelerin kullanımı sayesinde lastik performansı, güvenlik ve sürdürülebilirlik konularında da önemli sonuçlar verdi. Malzeme kimyası alanındaki genç mezunlara 15 araştırma projesi atandı ve Pirelli ile işbirliği sonucunda iki doktora çalışması tamamlandı.

Son üç yıldır sürdürülen araştırmalar, ağırlıklı olarak şu konulara odaklandı: karbon yüklerinin (grafenden karbon siyahı nanotüplere kadar) üretimi ve işlevselliği, modifiye silikon elyaf hazırlanması , doğal kauçuk için alternatif kaynaklar üzerine çalışmalar, yenilikçi polimerlerin ve kendini tamir eden malzemelerin yaratılması.

Mekanik sektöründe de pek çok çalışma yapıldı. 2011 yılından bu yana Cyber Tyre ve Formula 1 için lastik ve yol yüzeyi arasındaki etkileşim çalışmalarına yoğunlaşan 12 araştırma sözleşmesi devreye alındı.

Çok az ses yaratan (Sessiz Lastik projesi olarak da bilinen) lastikler özel bir ilgi alanı oldu. Bu doğrultuda, hareket halindeki bir lastiğin ürettiği sesin iç ortamda ölçümü için yeni test yöntemleri getirildi. Sırt Modelleme Otomasyonu projesi sayesinde, lastik modellemesi ve farklı yaz, kış ve dört mevsim lastiklerde sırt desenlerinin özellikleri üzerinde de çalışmalar yapıldı.

Pek çok başarılı projeye imza atılan bu uzun hikaye, önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

Ferruccio Resta, Milano Politecnico Üniversitesi Rektörü

“Pirelli ile üniversitemiz arasındaki güçlü işbirliği, araştırma ve inovasyon dünyalarının, akademik çevreyle iş dünyasının aynı hızda ilerlediğini ve önümüzdeki zorlukların birlikte karşılanabileceğini teyit ediyor. Bunların arasında mobilite önemli bir unsur olarak dikkat çekiyor. Bizi, sadece teknik ufkumuzu genişletmeye değil aynı zamanda tüm kentsel bağlamları da yeniden tasarlamaya yönlendiriyor. Bu nedenle, Pirelli ile Ortak Laboratuvar programı, Üniversitemiz ve Milano için daha da değer kazanıyor. Bu anlaşma, modern mobilitenin teknik gelişimi söz konusu olduğunda gerçek bir merkez olmak için tüm kozları elinde bulunduran bir şehir olarak bizi aynı doğrultuya yönlendiriyor. Hazırlıksız olmayı göze alamayacağımız kadar önemli bir fırsat sunuyor.”

Marco Tronchetti Provera, Pirelli İcra Kurulu Başkan Vekili ve CEO’su

“İnovasyon ve araştırma yapmak, günümüzde her zamankinden daha çok bir seçenekten öteye bir zorunluluk haline gelmiş bulunuyor. Adım atmayanlar bir süre sonra sahneden kayboluyor ve yatırım yapmayanlar da rekabet edemiyor. Önce yatırım yapanlar ise pazaryerinde daha fazla avantaja sahip oluyor. Otomotiv sektörünün yaşamakta olduğu zorluklar giderek artıyor.
Otomasyon ve bağlantılı sistemlerin öne çıktığı benzeri görülmemiş bir dönüşüm sürecinden geçiyoruz. Böyle dinamik bir bağlamda, araştırma kurumları ve dünyanın en gelişmiş üniversiteleriyle yakın işbirliği yapmak şart oluyor. Milano Üniversitesi de kesinlikle bu kurumlar arasında yer alıyor. Pirelli, Ortak Laboratuvar programının yenilenmesiyle Grubumuzun stratejik bilgi birikimini kesinlikle teyit etme niyetiyle İtalya’nın en tanınmış akademik kurumlardan biriyle işbirliği yapma taahhüdünü de vurgulamış oluyor.”

Gianantonio Magnani, Milano Politecnico Üniversitesi Vakfı Başkanı

“Kurucularımız arasında yer alan Pirelli, Milano Üniversitesi’nin bilimsel araştırmalarını öne çıkarmak için kendi bölgemizde bir ağ kurabilme kabiliyetimize inanan ilk şirketlerden biri oldu. Akademi ve iş dünyası arasında güçlü ve istikrarlı bir ittifak oluşturmak, araştırmaları sadece toplumun kullanımına sunmakla kalmayıp aynı zamanda toplumda bir dönüşümün de hızla başlatılması anlamına geliyor ve ülkenin tümüyle gelişmesine ve uluslararası hale gelmesine olanak tanıyor. Bugün ele aldığımız sürdürülebilir mobilite sektörü, modern çağa ayak uydurmak için sürekli inovasyona ve ileri teknolojilere ihtiyaç duyuyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir