Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Güneş enerjisi maliyetleri arttı

Güneş enerjisi maliyetleri arttı. Geçtiğimiz aylarda güneş enerjisini teşvik etmek amacıyla 7103 sayılı kanunla beraber yeni bir düzenlemeye gidilmişti. Konut ve iş yerlerinde yeşil enerji üretimi için devlet desteği sağlanacaktı. Ancak döviz kurlarında meydana gelen artış sebebi ile maliyetler yükseldi. Hal böyle olunca güneş enerjisi daha pahalı bir hale geldi. Son yayınlanan kanunla beraber vatandaşlar minimum 10 kW’a kadar ürettikleri elektriği dağıtım şirketlerine satabiliyorlar. Böylece esnaf muaflığından da faydalanmış oluyorlar. Kanunla beraber bireysel üretimin arttırılması amaçlansa da doların artışı güneş enerjisi sektörünü bir hayli etkilemiş durumda.

Bu konuda uzmanların yaptığı açıklamaya göre Çin’in eline büyük bir avantaj geçmiş durumda. İstanbul Aydın Üniversitesi Enerji Politikaları ve Piyasaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Filiz Katman tarafından yapılan açıklamada, Çin’in uygun fiyatlı panelleri sunmasına dikkat çekti. Filiz Katman’a göre Türkiye Çin gibi bazı alternatif ülkeleri göz önünde bulundurmalı. Yatırımcılar için farklı teşvik paketleri sunmanın faydalı olacağını belirten Katman, piyasada böyle bir beklentinin olduğunu da belirtti.Konu ile değerlendirmesine devam eden Filiz Katman’a göre, vatandaşların ödemiş olduğu 200-300 TL gibi faturaların güneş panelleri sayesinde ödenebileceği, hatta 500 TL civarında da kar edebileceklerini belirtti. Dünya genelinde güneş enerjisi kullanımı hızla artıyor.

Almanya’nın güneş enerjisinde üretmiş olduğu elektriğin %70’nin çatılarda kurulu olan panellerden elde ettiği biliniyor. Türkiye’de de güneş enerjisi bakımından yüksek potansiyelin olması bu konuda yatırım yapılması için yeterli bir neden olarak görüyoruz. Son dönemlerde teşvik amaçlı çıkan kanunlara ek olarak yeni paketlerin sunulması ve düşük maliyetli kurulumların yapılması sağlanabilirse Türkiye gelecek için önemli bir yatırım yapmış olacaktır.

Google enerjisinin tamamını kendi üretiyor adlı yazımızı ilgili bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir