Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Google’ın Ay yarışması sona erdi

Google tarafından  Lunar X PRIZE adı altında başlatılan yarışma sona erdi. Ancak bu yarışmanın bir kazananı olmadı.  Dünyanın bir çok yerinden Ay’a ulaşmak için şirketler projeler oluşturdular. Google tarafından uzay araştırmalarını desteklemek amacı ile oluşturulan yarışmada kazananın olmaması da oldukça dikkat çekti. Yarışmayı kazanan şirkete 30 milyon dolar ödül verilecekti. Ancak Google yaptığı açıklamada yarışmaya katılan şirketler gereklilikleri karşılayamadı. Böyle olunca da yarışma kazananı olmadan sona erdi.

Google tarafından başlatılan bu yarışmanın 2014 yılında sona ermesi bekleniyordu. Ancak  katılımcı 34 şirket bu tarihe kadar çalışmaları sonuçlandıramadı.  2015 yılından itibaren de 2 yıl ertelenen yarışma, 31 Mart 2018’e kadar uzatılmıştı. Yarışmaya katılım sağlayan şirketlerden 5 tanesi çalışmalarına devam ediyordu ancak Google bitiş tarihine kadar çalışmaların sonuçlanmayacağını belirtti. Şirketler ile yapılan görüşme sonucunda yarışmanın sonlanması kararı alındı. Ay’a yapılacak olan yolculuk ihtimali böylelikle sona ermiş oldu. Google yarışmayı kazananın olacağını düşündüklerini ancak kaynak yetersizliğinden dolayı yarışmanın galibi olmadığı belirtildi.

Lunar X PRIZE yarışmasının şartları nelerdi ?

Öncelikle yarışmaya katılan şirketlerin belirlenen tarihler arasında bir uzay aracı yapmaları isteniyordu. Uzay aracını yapan şirketlerin bu aracı uzaya indirerek, yüzeyde 500 metre hareket ettirmeleri şartlardan bir tanesiydi. Yüzeye indikten sonra ise dünyaya yüksek çözünürlükte fotoğraf ve video gönderme şartı vardı.

SpaceIL şirketi 80 milyon dolar harcadı

Yarışma katılımcılarından biri olan SpaceIL şirketi, 8 milyon dolar civarında bir kaynak ile uzaya çıkmayı öngörüyordu. Ancak bunun yanılgıdan ibaret olduğu bu paranın misli harcandığında anlaşıldı. Çünkü şirket bu yarışma için tam 80 milyon  dolar para harcadı. Buna rağmen yarışmayı sonlandıramadılar.  Yarışma sonucunda verilecek 30 milyon doları aldıkları düşünülse bile harcadıkları paranın yarısını bile karşılamıyor.

aydın escort bayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir