Kategoriler
Spacex haberleri

Tesla Roadster 6 Şubat’ta Mars’a gönderilecek

Tesla Roadster 6 Şubat’ta Mars’a gönderilecek. Elon Musk tarafından Twitter‘da yapılan açıklamada yeni nesil Falcon Heavy roketin gönderileceği tarih belli oldu. SpaceX’in CEO’su olan Elon Musk beklenen açıklamayı yapmış oldu. SpaceX uzay şirketi son zamanlarda önemli çalışmalara imza atıyor. Bu gelişmeler tüm dünyada ilgi ile takip ediliyor. Ülkemizde de yaşanan gelişmeler büyük yankı buluyor. Özellikle geçtiğimiz ay Türkiye’ye gelen Elon Musk ülkemizde ve dünyada büyük yankı uyandırmıştı.

Elon Musk bildiğiniz gibi SpaceX uzay şirketinin kurucusu ve CEO’su. Uzay çalışmaları ile dünyanın en önemli şirketlerinden biri olan SpaceX ile ilgili son duyuru Elon Musk tarafından yapıldı. Yeni geliştirilen Falcon Heavy roketinin uçuş testi tarihi açıklandı. İlk uçuş testi 6 Şubat tarihinde gerçekleşecek. Bu testin ise önemli bir detayı var. Elon Musk daha önce yaptığı açıklamada Tesla Roadster aracını da bu roketle beraber uzaya göndereceklerini belirtmişti. Anlaşılacağı üzere bu dünyada bir ilk olacak. Roket Tesla aracını Mars’a taşıyacak. Elon Musk resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Falcon Heavy’nin ilk uçuş denemesi için 6 Şubat tarihini hedefliyoruz. Kalkış; Kennedy Uzay Merkezi’nde, Apollo kalkış kompleksi 39A’dan olacak.” dedi.

 

                                                    spaceX uzay aracı

SpaceX daha önce yaptığı açıklamada yeni roketin Ocak ayında fırlatılacağını duyurmuştu. Ancak yaşanan bazı sorunlar nedeni ile fırlatma gerçekleşmedi.

Falcon Heavy’ de 27 motor bulunuyor

Falcon Heavy’nin özelliklerini inceleyecek olursak 27 motordan oluştuğu belirtildi. Daha önce üretilen Falcon 9’da bu sayının 9 olduğunu biliyoruz. Yani 3 kat daha güçlü motora sahip. Ayrıca roketin 70 metre uzunluğu var. Genişlik olarak ise tam olarak 12.2 metre. Anlayacağınız bu roket devasa boyutlara sahip. Roketin fırlatılması başarılı olursa dünyanın en güçlü roketi ünvanına sahip olacak. En yakın rakibi ise Delta IV’den 2 kat güçlü olduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir