Kategoriler
Sosyal

Türk YouTuber’lar neden ilgi görüyor ?

Türk YouTuber’lar neden ilgi görüyor ? Türk YouTuber’lar Akademisyenlerin araştırma konusu oldu. Sosyal Medya platformlarının her geçen gün daha popüler hale gelmesi, bu mecralarda bulunma isteğini arttırıyor. Özellikle Youtube gibi büyük bir platformda ünlü olmak kolay değil. Ancak ünlü olduktan sonra çok fazla ilgi görüyorlar. Bu durum Akademisyenler tarafından araştırma konusu olarak kullanıldı. Türk YouTuber’lar neden ilgi görüyor ?

Son 5 yıl içerisinde YouTube’da ünlendikten sonra sinema ve dizi sektöründe yer alan YouTuber’ları görüyoruz. Hatta Altın Kelebek ödüllerinde ” En İyi YouTuber ” kategorisi dahi açıldı. Hal böyle olunca bu konuyu araştırmamak olmazdı tabi ki. İzmir Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Akademisyenleri  Doç. Dr. Ferah Onat ve Dr. Göker Gülay tarafından bir araştırma yapıldı. Akademisyenler videoları izleyerek ilgi görme sebeplerini araştırdılar. Yapılan çalışma kapsamında ise 10 YouTuber seçildi. Bunlar, Enes Batur, Orkun Işıtmak, Uras Benlioğlu, Merve Özkaynak, Danla Bilic, Meryem Can, Duygu Özaslan, Duygu Köseoğlu, Gurbetçi Aile ve İlkay Zaman olarak belirlendi.

Araştırmayı yapan Akademisyenler konu ile ilgili olarak  “YouTube ünlüsü olarak adlandırılan dijital içerik üreticilerini ele alan bu araştırmada, ünlülerin izleyicileriyle kurdukları para sosyal etkileşimi neden ve nasıl oluşturmaya çalıştıklarını tespit etmeye çalıştık. İzleyicilerin çok izlediği, derin bağ kurdukları tipteki videoların nasıl özellikler taşıdığını ortaya çıkarmak için uğraştık.” dedi.

Araştırma sonucunda ise YouTuber’ların izleyiciler ile duygusal bağ kurdukları ortaya çıktı.  Ardından duygularından söz ettikleri ve bunları sözel, davranışsal ya da her iki türde dışa vurguladıkları gözlemlendi. Ayrıca  göz teması kurmaları ve konuşmalara gündelik sohbet eder gibi başlamaları dikkat çekti. Çekilen videoların %83,5’inin genel olarak evin bahçesinde ve yaşadıkları bölgelerde çekildiği belirlenmiş.

Buradan hareketle sonuç olarak; izleyiciler kendilerini rahat hissettikleri, iletişimi aktif olarak kullanan, keyif aldıkları müzikleri paylaşan ve para ile sosyal etkileşim öğelerini sıkça kullandıklarını gördükleri YouTuber’ları takip ediyorlar. Bu da izlenme ve yorum yapmayı beraberinde getiriyor. Böylelikle çok fazla etkileşim almış oluyorlar.

Kaynak: İHA

“Türk YouTuber’lar neden ilgi görüyor ?” için 2 yanıt

Akademisyenleri tebrik ederim yerinde bir araştırma olmuş. Bizim ülkemizde YouTuber olabilirsen köşeyi dönüyorsun resmen. Ne diyelim Allah bize de versin . : )

Haklısınız Esra hanım. Ünlü oyunculardan daha fazla ilgi görüyorlar. Hatta daha iyi para kazananlar bile var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir