Kategoriler
Sosyal

TBMM’de Bitcoin’in yasal durumu araştırılacak

Son yılların gözde para birimi olan Bitcoin TBMM‘de araştırılacak. Bir milletvekili tarafından TBMM’ye soru önergesi verildi.
İçinde bulunduğumuz yıl itibarine değerine değer katan kripto para birimi Bitcoin’ın yükselişi hızla sürüyor. Dünyanın bir çok ülkesinde Bitcoin hakkında araştırmalar yapılarak yasal açıdan durumu kontrol edilmeye çalışılıyor.  Bilindiği gibi Çin ve Rusya’nın bu konuda çalışmaları devam ediyor.
Türkiye’de ise bugüne kadar herhangi bir çalışma yoktu. Ancak gündemden düşmeyen Bitcoin haberlerinden sonra bir milletvekili tarafından  soru önergesi verildi. Bu önerge ile birlikte Bitcoin’in ülkemizde ki durumu araştırılacak. Bugün itibari ile Bitcoin 8 bin dolar civarında seyreder durumda.
Bitcoin ile ilgili hiç bir ülkenin kontrolü olmadığı gibi, hukuku anlamda da herhangi bir düzenlemeye tabi değil. Hal böyle olunca kripto para an itibari ile bir çok devlet tarafından endişe ile izleniyor. Çünkü yatırımcılar tarafından oldukça yüksek meblağlar işleme sokuluyor. Paranın ilerleyen zamanlarda akıbetinin ise ne olacağı kimse tarafından öngörülemiyor.

 

Ülkemizde bu konu ile ilgili olarak nasıl bir adım atılacak, ya da atılacak mı merak ediyoruz. Yeni gelişmeler olursa bu konu hakkında sizi bilgilendireceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir