Kategoriler
Oyun

NieR: Automata Oyun İncelemesi

NieR: Automata yapımcısı olan Platinum Games, oyun sevenleri tam anlamıyla hayal kırıklığına uğrattı. Bizden bazı alanlarda iyi not alırken bazı yerlerde sınıfta kaldı.

Platinum Games tarafından üretilen ve Androidler ile makinelerin savaş içinde olduğu açık dünya temalı Nier: Automata oyunu üçüncü şahıs bakış açısından oynanıyor. Oyunun türü aksiyon ve Hack’n Slash. Daha önce piyasaya çıkan Drakenyard ve Nier adlı oyunların konusunu devam ettiren oyun PC, PS4 ve XBox One platformları için piyasada. Oyun kendi içinde birçok senaryoya bölündüğü için yaklaşık 35 – 40 saatlik bir oynanış süresi sunuyor ki bu süre bu tür oyunlar için yeterli sayılır.

Oynanış

Oyun hızlı bir oynanışa sahip olup, kamera açıları eski Resident Evil oyunları gibi oyuncuyu belli açılardan yakalıyor. Yani tamamen serbest kamera açılarına sahip değil. Oyunda bir Android karakter kontrol edildiği için, karakteri sürekli geliştirmek mümkün. Oyun içinde satıcılar ve çeşitli mekânlarda bulunan bilgisayar çipleri bu konuda yardımcı oluyor. Oyun boyunca tamamlanması gereken görevler var ve bu görevleri yaparken robot olan düşmanları yok etmek gerekiyor. İlk başlarda bu durum keyifli görünse de biraz ilerleyince oyun kendi kendini tekrarlayabiliyor.

Grafik ve Ses

Oyun grafik açısından değerlendirildiğinde günümüzden birkaç sene öncesinin grafikleri ile piyasaya çıkmış denilebilir. Ama düşman modellemeleri özellikle bölüm sonunda çıkan boss karakterler gayet başarıyla oluşturulmuş. Oyunda kullanılan renk filtresi biraz gözleri yoruyor bunu da belirtmek lazım. Oyun içinde kullanılan müzikler çok başarılı, oyuncuyu oyunun havasına çabucak sokuyor. Bunun yanında efektler ve seslendirmelerin de vasat üstü olduğunu belirtmek gerekir.

Sonuç

Özellikle Japon oyunlarını sevenler bilirler ki bu oyunların çok farklı bir tarzı vardır. Nier: Automata sağladığı ortalama üstü oynama süresi, sürekli canlı tutulan aksiyon ile bu türü sevenler için kaçırılmaması gereken bir oyun. Birçok kişi, oyunu aldığında beklentisinin biraz altında bulsa da genel anlamda Nier: Automata türünün iyi örneklerinden olmaya aday.

[affiliate_news id=”6976″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir