Kategoriler
Giyilebilir Teknoloji Oyun

Intel giyilebilir teknoloji bölümünü kapattı

Büyük bir umutlarla gelmiş olduğu giyilebilir cihaz pazarına giren Intel bu pazarda istediğini bulamadı. Intel ilk olarak küçülme yoluna girdi fakat küçülme yolunda da umduğunu bulamayan Intel son olarak almış olduğu karar ile giyilebilir teknoloji bölümünü tamamen kapattı.

Medya kuruluşlarını yapmış olduğu yayınlara göre Intel giyilebilir cihaz bölümünü tamamen kapattığı açıklandı ve çalışmalarını sanal gerçeklik alanına yönelttiğine yönelik bilgiler paylaşıldı. Böylelikle, Intel iki projesini de böylelikle kapatmış oldu.

Intel’in giyilebilir cihaz pazarına ilk adımını 2013 yılında atmıştı. Büyük bir umutlarla pazara giren Intel, Quark adında mini bir işlemci geliştirdi. CES 2014 fuarında ise bu işlemciyi temel alan ve çekirdek bileşenlere sahip Edison adında SD kart boyutlarında bir bilgisayar da duyurmuştu.

Intel Giyilebilir Teknoloji konusunda devre dışı kaldı

Giyilebilir cihazların gelecekte akıllı telefonları geride bırakacağına inanan Intel, aynı yıl Basis adındaki giyilebilir cihaz üreticisini 100 milyon dolara satın aldı.

Tüm ekibi kendi bünyesine aktaran firma çalışmalarını da genişletti. Ayrıca yeni CEO’suda istifa edince intel, giyilebilir teknoloji pazarında aradığı kitleyi yakalayamadı. Ayrıca yapmış olduğu  akıllı saat ve fitness bilekliği tarafında da hezimete uğrayan şirket pazar payını Qualcomm, MediaTek ve Samsung’un çok az güç tüketen yonga setlerine kaptırınca, Bunun üzerine Basis Peak akıllı saatinin aşırı ısınma sorunları da bunun üstüne eklenince bu işin içinden çıkılmaz bir hal aldı.

Zaten firma geçtiğimiz Kasım ayında bölümün yüzde 80 oranında azaltmıştı. Bu bölümün kapatılması ile birlikte kalan çalışanları kendi içerisindeki bölümlerde çalışacaklarını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir