Kategoriler
Nasıl yapılır

Usb Bellekten Windows 10 Yükleme

Bir çok bilgisayar kullanıcısı CD yada DVD üzerinden Windows yükleme işlemi yapmaktadır. Flash bellek üzerinden yükleme işlemi yapmak daha zor görüne bilir ancak bir kaç adımla bunu yapmak mümkündür.

Windows sürümleri her güncellemede farklı özellikler sunar, USB bellekten Windows 10 yükleme ile bu özelliklere kavuşmak mümkündür hale gelir. Farklı özelliklerin yanı sıra güvenlik, gizlilik, yüksek performans, daha mükemmel görsel içerik, kullanım kolaylığı, gibi özellikleri de yanında getirir. Bu özelliklere sahip olmak için yapılması gereken bazı işlemler olacaktır.

Başlangıç İçin Gerekli Bilgiler

Öncelikle kurulumun yapılması için en az 4gb boyutunda bir USB bellek ve Windows medya aracının indirilmesi gerekir. Meyda aracı 32 ve 64 bit şeklinde hangisi uygun ise o indirilir. Medya aracı indirildikten sonra program çalıştırılır. Gelen ekranda başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur seçeneği seçilir. Sonraki adımda dil ve 32-64 bit seçeneğinden uygun olan seçilir. Daha sonra otomatik olarak Windows dosyaları USB belleğe indirmeye başlayacaktır. İndirme bittikten sonra uyarı verecektir. İşlem bitmeden USB bellek kesinlikle çıkartılmamalıdır.

​​​​​​Yükleme İçin Gerekli Bilgiler

Usb bellek hazırlandıktan sonra bilgisayar kapatılır. Daha sonra bios ekranı açılır her bilgisayar için bios ekranı farklı şekilde açılmaktadır. Bu yüzden bios ekranına nasıl ulaşılacağını araştırmak gerekir. Bios ekranında boot seçeneğine gelinir. Burada first boot device menüsüne girilir ve 1st boot usb olarak seçilir. Daha sonra kaydedilir ve bilgisayar yeniden başlatılır. Yeniden başladığında bilgisayar usb belleği okuyacak ve kurulum işlemi başlayacaktır.

Kurulumda lisans anahtarı isteyecektir. Lisans anahtarı var ise yazılır yok ise devam edilir. Daha sonra çeşitli seçenekler görülür ve uygun olanlarla ayarlamalar yapılır. İşlem bittiğinde karşılama ekranı yerine ayarlar ekranı gelecektir. Ayarlar kullanım durumuna göre seçildikten sonra Windows kurulumu sona ermiş olacaktır. Daha sonra bilgisayar yeniden başlatılır. Bios ayarına yeniden girilir. 1st boot device menüsünden tekrar eski haline çevrilir. Ve artik kullanılma hızlıdır.

[affiliate_news id=”2834″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir