Kategoriler
Nasıl yapılır

Bilgisayarım açılmıyor, ne yapmalıyım

Bilgisayarım açılmıyor, ne yapmalıyım diye soruyorsanız size ilk yanıtımız ‘Panik yapmayın’ olacak. Her ne kadar bilgisayar açılmama sorunu ciddi olabilse de, çoğu zaman bunu kendi başınıza çözmeniz mümkün.

Güç kablosunu kontrol edin

Bu oldukça yaygın bir problem ve genellikle farklı markaların kablolarını kullanınca kısa devre sorunu olabilir. Öncelikle bataryanızda biraz şarj olup olmadığına bakın. Eğer bataryanız boşsa, çıkarıp tekrar takmayı ve doğru bataryayı kullandığınıza emin olun.  Eğer laptop değil de masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız, yine kablonuzun sigortalarını kontrol edin. Aynı zamanda güç kaynağınızın içinde de bir sigorta olacak fakat onu görmek için kasanızı açmanız gerekiyor. Eğer güç kaynağınızın üstündeki LED ışık yanıyorsa, bilgisayarınızın başlatma tuşunun düzgün çalıştığına emin olun.

Ekranı kontrol edin

Laptopınıza bağlı harici aygıtlar, projektör, monitör veya televizyon varsa çıkarmayı deneyin. Bu tip aygıtlar Windows’un açılmasını engelleyebilirler. Eğer bilgisayarınızın açık olduğunu gösteren LED ışık yanıyorsa ve sabit diskin fan sesini de duyuyorsanız, odanın ışıklarını kapatın ve ekranda soluk-bulanık bir görüntü olup olmadığını kontrol edin. Eğer böyle bir durum varsa, ekranınız bozulmuş da olabilir. Masaüstü bilgisayarlarda ise yapabileceğiniz çok bir şey yok fakat kolayca monitörün güç ve video kablolarını çıkarıp PC’yi öyle açmayı deneyebilirsiniz.

USB diskleri ve hafıza kartlarını çıkarın

Güç kaynağı veya monitöre dair her şey yolundaysa, bilgisayarınız bir sebepten ötürü Windows’a gelmeden önce tıkanıyor da olabilir. Buna hali hazırda takılı olan USB diskler ya da hafıza kartları sebep olabilir. Çıkarıp öyle açmayı deneyin.

Bir kurtarma diski oluşturun

Eğer farklı hata mesajları alıyorsanız ya da bilgisayarınıza takılı herhangi bir kart, harici disk ya da probleme sebep olan başka bir şey yoksa, bir kurtarma diski oluşturabilir, Windows DVD’sini kullanabilirsiniz. Eğer soruna virüs sebep oluyorsa, antivirüs markanızdan aldığınız kurtarma diskiyle tarama da yapabilirsiniz.

Güvenli modda açın

Windows’a giriş yapamasanız da, bilgisayarı güvenli modda açma şansınız var. Bilgisayar açılırken F8 tuşuna basarak güvenli moda girin ve cihazınızı sorunsuz hâlinde kullandığınız ayarlara geri döndürün. Bunlardan sonra da hala bilgisayarım açılmıyor ne yapmalıyım sorusunu yöneltiyorsanız maalesef format atmak veya teknik servise gitmek dışında yapabileceğiniz pek bir şey bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir