Kategoriler
Nasıl yapılır

Bilgisayar ses ayarı nasıl yapılır?

Bilgisayar ses ayarı nasıl yapılır dediğimizde aklımıza ilk gelen hemen hemen tüm işlerimizi teknoloji üzerinden yürüttüğümüz modern çağımızda her ne kadar akıllı telefonlar elimizden düşmüyor olsa da ve her ne kadar bilgisayarda yaptığımız her işi yapabilir gibi görünüyor olsa da, aslında gerek masa üstü gerek diz üstü bilgisayarların yeri her zaman ayrı kalacak. Bu sebeple elimizdeki akıllı telefonlara güvenip bilgisayarlarımızın donanım ve ayarlarını unutmamakta fayda var. Özellikle ses ayarı konusunda rahatsızlık verecek bir durum oluşturmamak için masa üstü bilgisayarınızın veya diz üstü bilgisayarınızın ses ayarını uygun moda bırakmanız önemli.

Ekrandan Ses Ayarı

Masa üstü veya diz üstü bilgisayarınızda izlediğiniz bir film veya dinlediğiniz bir müzik olduğunda, kullandığınız videonun kalitesine göre ses ayarı farklılık gösterebilir. Örneğin bir şarkı dinlerken normal düzeyde ses varken bir video izlerken hiç ses gelmeyebilir. Bunun sebebi dinlediğiniz şarkının ses kalitesinin yüksek olması ve izlediğiniz videonun ses kalitesinin düşük olmasındandır. Bu sebeple ses düzeyi ayarını elle yapmanız gerekir. ana ekranda masa üstüne sağ alt köşedeki bildirim panelinde hoparlör simgesi ile gösterilen bir ses ayarı kısa yol ikonu bulunmaktadır. Bu kısa yol ikonuna tıklayarak açılan ekrandan bilgisayarınızın ses düzeyini arttırabilir veya düşürebilirsiniz.

Harici Ses Ayarı

Kullandığınız masa üstü bilgisayarınızdaki ekranınızda hoparlör çıkışı yok ise (eski modellerde olmayabilir) harici hoparlör takarak bilgisayarınızdan ses hizmeti alabilirsiniz. Bunun ses düzeyini ayarlamanız için ekrandaki ikonu kullanmanıza gerek yoktur.

Harici hoparlörün üzerinde ses düğmesi vardır. Bildiğimiz radyo-teyp’lerde olduğu gibi. Manuel olarak el ile ses düzeyini buradan kısabilir veya açabilirsiniz. Ekrandaki sağ alt köşede bildirim panelinde bulunan ses düzeyi kısa yolu ikonundan ses düzeyini bir seviyede tutup harici bağladığınız hoparlörden ayarını yapabilirsiniz.

THN – teknolojihaberim.net

“Bilgisayar ses ayarı nasıl yapılır?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir