Kategoriler
Mobil

Tesla Bu Kez İşlemci Üretimine Geçiş Yapıyor

Otomotiv teknolojileri denildiği zaman ilk sıralarda karşımıza çıkan Tesla, elektrikli otomobilleri geliştiren ve piyasada kalıcı olarak bu teknolojiyi öne çıkaran markalardan biri olarak ün salmaya başladı. Elektrikli otomobil desteği ve bu alanda üretilen yeni araçlar bir yana, uzay teknolojileri içinde çalışmaların yapıldığı bilinen firmanın birçok alanda kendisini gösterdiğini görüyoruz. Son olarak otomasyon araçlar üzerinde duran Tesla’nın yeni otomobilleri için geliştirdiği tüm teknolojilerde kullanmak üzere bambaşka bir alana daha girmeye hazırlandığı ortaya çıktı. Buna göre marka bundan sonraki süreçte işlemci üretimine geçiş yapacak. Peki, ne zaman ve tam olarak ne amaçla işlemci üretilecek?

Tesla İşlemcileri Geliyor

Mobil ya da doğrudan bilgisayar alanında değil yine araç teknolojilerinde kullanılmak üzere geliştirileceği belirtilen işlemcilerin, çok kapsamlı sistemlerle donatıldığını göreceğiz. İlk bilgilere bakacak olursak işlemcilerin içerisinde AMD mimarilerine benzer mimariler kullanılacak. Böylelikle mevcut bir tecrübeden de yararlanılmış olunacak. 2019 yılına doğru üretilmesi beklenen yeni işlemcilerin otonom sürüş kısmında kullanılacağı ve yol algılaması gibi sistemlerle öne çıkacağı belirtiliyor.

Çevre algılama sistemi, yol algılama, gelen etkilere tepki gösterebilme gibi yetenekleri kullanabilecek bir sistem olması nedeniyle şimdiden işlemcilerin üst segment serisi ürünler olacağından söz ediliyor. Fakat hala kesin olarak işlemcilerin yapısı paylaşılmış değil.

Bunun içinde markanın resmi açıklamalarını takip ediyoruz. Otonom sürüş için en önemli adımlardan biri olan işlemcilerin diğer tüm detaylarını önümüzdeki sene yapılacağı düşünülen tanıtımla beraber görmek mümkün olacak gibi duruyor. En azından Tesla otonom sürüş iddiasını devam ettiriyor, en azından bunu görüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir