Kategoriler
Teknoloji

MacBook Serisinde Yeni Güvenlik Sorunu

Yazılım konusunda en kapsamlı çalışan ve güvenliği en çok önde tutan firmaların başında Apple geliyor. Özellikle iOS mobil işletim sisteminde kullandığı sınırlı yapı, markanın yazılımsal olarak dışarıdan gelecek tehlikelere karşı daha dayanıklı olmasını sağlıyor. Bu noktada markanın yeni seri ürünlerinde kullandığı yazılımlar ve son düzenlemelerinde bir hayli etkili olduğunu gördük.

iOS 11 işletim sistemi, macOS High Sierra işletim sistemi ve watchOS 4 serileriyle beraber bu alanda ne kadar iddialı olduğunu gösteren markanın tüm bu önlemlerine karşın MacBook serisinde yeni bir sorun gündeme geldi. Kullanıcıların bilgisayarlarını tehdit eden yeni sorunun ne olduğuna bakalım.

MacBook Hackerlar Tarafından Kilit Sorunuyla Karşı Karşıya Kalmaya Başladı

Yaşanan sorun MacBook bilgisayarlarının dışarıdan kilitlenmesinin önünü açmakta. İddialara göre hackerlar doğrudan Apple sunucularını değil ama 3.parti yazılımların güvenlikli olmayan sunucularını kullanarak, kullanıcıların iCloud bilgilerini ele geçiriyor. Ardından ise süreç işlemeye başlıyor ve kullanıcıların cihazlarına iPhone Bul uygulamasıyla erişim sağlanmaya çalışılıyor. Bunu başaran hackerların ise kullanıcıların bilgisayarlarını kilitleyip, ardından ise fidye istedikleri belirtiliyor.

MacBook

Güvenlik uzmanları tarafından yapılan uyarılara göre söz konusu hack olayıyla karşı karşıya kalmamak için kullanıcıların kullandıkları programlarda iCloud şiflerini kullanmamaları gerektiği belirtiliyor. Bunun yerine her uygulama için farklı bir şifre seçmenin gerektiği üzerinde duruluyor. Bu şekilde önemli şifrelerinizin ele geçirilmesini ve tüm hesaplarınızı kaybetmeniz gibi bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz bir hayli düşmüş oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir