Kategoriler
Mobil

Sony, Su Geçirmez Dediği Xperia İçin: Yine de Suda Kullanmayın

Sony, kısa zaman önce Xperia XZ1 ve XZ1 Compact modellerini tanıtmıştı. Sahip oldukları IP68 sertifikası su altında çalışabilme özelliği sağlasa da sudan kaynaklı bir sorun yaşandığında bu garanti kapsamı dışında sayılacak.

Sony Xperia telefonlarında genelde su geçirmeme özelliğini standart olarak tutuyor. Hatta Xperia serisi bu özelliği ile tanınıyor. Sony, büyük etki yaratan bu özelliği ise son telefonlarında biraz önemsememişe benziyor.

Cihazlar Su Geçirmezlik Özelliğine Sahip Mi?

Sony Xperia XZ1 ve XZ1 Compact akıllı telefonları suya dayanıklılık özelliği ile satışa sunulsa da su altında kullanılmaması gerekiyor. Bu cihazlar bu sertifikaya göre 1,5 metre suyun altında 30 dakika boyunca bozulmama özelliğine sahip oluyor.

Sony yaptığı açıklamada cihazların toza ve suya karşı dayanıklı olduğunu ve cihazın tozlarının suyla yıkanabileceğini belirtti. Ancak cihaz tamamen su altında ise ya da asit gibi aşındırıcı sıvılara maruz bırakılmışsa garanti kapsamı dışında kalıyor. Tuzlu su, klorlu su ya da daha değişik sıvıların içine düşmüş telefonlar için garantinin işlemeyeceğini belirtti.

LG, Samsung ve Sony gibi Uzakdoğulu üreticiler özellikle amiral gemisi akıllı telefonlarında su geçirmezlik özelliğini yıllardır standart olarak sunuyor. Bu telefonlar sahip oldukları IP68 sertifikası sayesinde 30 dakika boyunca 1,5 metre derinlikteki suda hiç bozulmadan çalışabilme özelliğine sahip oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir