Kategoriler
Mobil

Motorola’dan kendi kendini tamir edebilen cam

Motorola artık yeni bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor. Artık kullanıcıların, akıllı telefonlarının ekranlarındaki çizikleri dert etmeyecek Gorilla Glass akıllı telefon ekranları için küçük çaplı bir devrim olmuştu.

Gorilla Glass mimarisi sayesinde cam ekran, çok ince bir plastik tabakası ile kaplanıyor ve kaliteli hissettiriyordu. Motorola, yeni yapacak olduğu ve temel plastiğe göre daha dayanıklı ShatterShield mimarisi ile bir adım öteye taşımayı planlıyor. Artık ekranlar plastik polimer ile kaplanıyor ve çizikler tam anlamıyla önlenemese de, kırıklarda önemli derecede dayanıklık sağlıyor.

Maliyeti yüksek bir proje

Akıllı telefon devi, ShatterShield yapmış olduğu bu işle bir adım daha öteye taşıyor. Cihaz ekranda bir çizik fark ettiğinde kullanıcıyı anında uyarıyor. Teknoloji bununla yetinmeyerek daha iyisini yapıyor çizik bölgeyi işaretliyor ve gerekli pikselleri başka bir alana taşıyor.

Gorilla Glass üretiminden neredeyse 10 kat daha pahalıya neden olan bu ürünü ilk defa Motorola kullanarak bir ilke imza atmış olacak.

Buna Benzer bir yapı ise  yaklaşık 8 yıl önce Toyota tarafından araçtaki çizikleri test edip, nano teknoloji ile tamir etmekte kullanılmıştı. Ne  yazık ki mimarinin aşırı maliyetli olması, nedeniyle bu günkü araçlarda  kullanılmasını engelledi. Umarız Motorola’nın yapacak olduğu bu işte Toyota gibi olmaz.

THN – teknolojihaberim.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir