Kategoriler
Mobil

Mediatek işlemcisi 5G telefonların fiyatını 100 dolar düşürebilir

 Ucuz 5G telefon modellerinin önü açık ve bu yolu açan firma da MediaTek 5G çipinin üreticileridir. Son yılların yeni teknolojisi olan 5G teknolojisini karşılayabilecek telefonlar son derece pahalı olmaya devam ediyor. Ancak bu pahalılık 250 dolardan başlayan Snapdragon 865 ve üstü işlemci kullanmaları nedeniyle oluyor. Telefonları pahalı yapan şey işte bu pahalı işlemcidir. Işlemci pahalı olduğu zaman telefonu üreten firmaların da eli ayağı kısıtlanmış oluyor. Ancak Mediatek 5G işlemcisi bu kuralı tamamen değiştirecek, çünkü Mediatek işlemcisini üreten şirket, 5G destekleyen telefonların daha ucuz satılmasına yardımcı olacak. Telefon üreten firmalarda işlemciye 250 dolar para ödemek yerine Mediatek 5G işlemcisine 100 dolar altında para ödeyerek telefonlarını daha ucuza mal edebilir ve daha fazla insana satış yapabilirler.

MediaTEK 5G İşlemcisi Oyunu Bozacak

MT6853 kod numaralı işlemci de 5G ağlarını destekliyor ve oldukça hızlı bir işlemcidir. Dolayısı ile bu tekeli elinde bulundurmaya çalışan Snapdragon /Qualcomm Snapdragon şirketinin rakibi olarak Mediatek işlemcilerinin daha çok tüketilmesi gerekiyor. Mediatek 5G işlemci taşıyan ilk telefon modelinin 5G destekli versiyonunun sadece 140 dolara mal edilebileceği öngörülüyor.

80 Milyon Adet MediaTEK 5G işlemci

2020 yılında 5G destekli telefonlarda kullanılan çipin MediaTEK markası olacağı ve sadece 2020 yılı için 80 milyon adet işlemcinin satılacağı öngörülüyor. Dolayısıyla bu da mobil telefon pazarında işlemcilerin en az yüzde 45’inin MediaTEK işlemcilerden oluşacağını gösteriyor. Zira yılda ortalama 170 milyon adet telefon üretiliyor.

Ucuz 5G Telefon Modelleri

 Gönül isterdi ki bu pazardaki bütün telefonlarda MediaTEK işlemci kullanılsın ve fahiş fiyatlarla satışlar yapan diğer rakip işlemci firmalarının satışları düşsün. Ucuz 5G telefon modelleri çoğalsın. Böylece zengin fakir demeden herkes teknolojinin 5G nimetinden en kısa zamanda faydalanabilsin. Çünkü 5G destekli ucuz telefon piyasasının doğması, MediaTEK gibi ürünlerin daha çok yer etmesine bağlı. Belki bu çipi üreten şirket de tekeli eline geçirirse en az Qualcomm gibi yüksek fiyatlar çekecek ama şimdilik bu hedef için kat edilecek çok yol var. O zamana kadar da yeni çip teknolojileri geliştiren başka firmaların da olacağı kesin. Bu Pazar 170 milyon adet x en az 100 dolarlık bir potansiyel var. Yani her yıl 17 milyar dolar para sadece işlemci üreten firmalara akıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir