Kategoriler
Mobil

Galaxy S9’a yüz tanıma özelliği

Samsung, kısa süre sonra çıkacak olan Apple ürünü olan iphone X modelinde olan yüz tanıma sistemiyle birlikte gelecek. Şirket ilkdefa bu özelliği Galaxy S9 modelinde kullanmış olacak.

Şimdide Samsung yüz tanıma özelliğine kavuşuyor

Samsung tarafından kullanılan yüz tanıma özelliği var fakat ilk defa 3D yüz tanıma sistemini kullanmak için kolları sıvadı. Daha önceki kullanmış olduğu yüz tanıma teknolojisi 2D kamerada ibaret olduğu için kolaylıkla cihazın kilidi açılabiliyordu.

Apple’ın 10. yıla özel olarak çıkarmış olduğu FACE ID özelliğiyle aynı sistemle çalışacak olan cihaz ilk kez kullanacak. Samsung s8 de gelen  farklı bir yüz tanıma sistemi kolaylıkla çözülmesinden dolayı bazı özelliklerini sonlandırarak özellikle alışverişlerde kullanılması amaçlanan sistemi sonlandırmalarına sebep olmuştu.

 

Ayrıca güvenlik bakımından son çıkardığı telefonlarda farklı adımlar izleyerek şirket, bilindiği üzere Galaxy S8 ve Note 8 modelleriyle birlikte iris tarayıcısı özelliğini getirmiş olsa bile bu güvenlik zafiyeti olarak düşünmüş olsa ki yüz tanıma sistemini geliştirmek istemektedir.

Dün yapmış olduğumuz haberde KGI analisti Kuo iphone X modelinde kullanılan  TrueDepth kamera Android cihaz geliştiriciler için ilham kaynağını olacağını söylemişti. Bugün ise haber merkezimize düşen bu haber tam isabetli bir fikir olduğunu ortaya koyuyor. İlk adım Samsung’dan geldi ancak bunun devamının geleceğinde altını çizmek gerekir.

Yeni teknolojik donanım olan TrueDepth kamera sistemi sayesinde Yüzü tamamen tarayarak kişiyi tanımaktadır. Yani 3D olarak taranan yüzün tanıyan cihaz farklı bir kişinin yüzünü kesinlikle tanımamaktadır.

Ice Universe‘e göre, Samsung Glaxy S9 cihazı için yüz tanıma özelliğinin geleceği yönünde. Bilindiği üzere çerçevesiz ekran kullanan şirket, Bu kamerayı cihazın görüntüsünü bozmadan nasıl yerleştireceği ayrı bir tartışılacak konu olarak değerlendirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir