Kategoriler
Mobil

Apple iPhone X’in satış hedeflerini tutturamayabilir

Apple‘ın ürettiği iPhone X modeli çıktığı günden beri tüm akıllı telefon severler tarafından  ilgi ile takip ediliyor. Dünyanın bir çok ülkesinde en çok satılan telefonlardan biri haline geldi. Ancak Apple bugüne kadar yapılan satışlarla hedeflediği rakamların çok gerisinde kaldı. Peki Apple neden istediği rakamlara ulaşamadı ? Apple’ın tanıtımını yapttığı iPhone X modeli Türkiye dahil bir çok ülkede satılıyor. Apple içinde bulunduğumuz ilk çeyrekte 30 milyon civarında satış bekliyor. Ancak bu rakama ulaşmanın zor olduğu, tahmini rakamın 18 milyon civarında olacağı söyleniyor. Hedeflere ulaşamama nedenlerine bakıldığında ise ilk önemli faktör Çin.

Çin’de akıllı telefon kullanıcılarının son yıllarda telefon değiştirme sıklığı giderek uzuyor. Yani eskiden Çin’de akıllı telefon kullanıcıları  daha sık telefon değiştiriyorlardı. Ancak son yıllarda bu oranlar giderek düştü. Bir diğer etken ise akıllı telefon pazarında doygunluk hakim. Telefon şirketlerinin çıkarmış olduğu modeller şu anda piyasada satılsa da belli rakamların üzerine çıkamıyor. Bu da fiyatı yüksek olan modellerin daha az satılmasına neden oluyor. Türkiye’de Apple’ın satış rakamını 5000 ile 6000 TL civarında belirlediği iPhone X modelinin az satılmasının en büyük nedeni ise telefonun fiyatı. Bu gibi etkenler satış rakamlarını düşürüyor.

Apple kaç milyon iPhone X satmayı planlıyor ?

Apple tarafından telefon tanıltığı günden itibaren bazı satış rakamları belirlenmiş durumda. Ancak bu rakamlara ulaşıp ulaşamayacağı henüz belli değilken çok zor gözüküyor. Apple’ın iPhone X modeli için koyduğu satış hedefinin 100 milyona yakın olduğu haberleri mevcuttu. Şimdiye kadar yapılan satışlara göre ise bu rakam 60 milyon civarında kalacak.  %60 lık bir satış hedefine ulaşılacağı anlamına  geliyor. Tabi bu satışlarda Steve Jobs’un hayatını kaybetmesinin etkisi olduğunu düşünüyoruz. Çünkü Jobs eğer günümüzde yaşasaydı iPhone X modeli daha farklı olabilirdi.

  • iphone x fiyat türkiye
  • iphone x renkleri
  • iphone x fiyatları
  • ıphone x ne kadar
  • iphone x özellikleri
  • iphone x satın al
  • iphone x fiyatı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir