Kategoriler
İnternet

İnternetin Devlerine Hırsızlık Şoku!

Geçtiğimiz Mart ayında yaşanan global soygunun perde arkasında neler yaşandı? 48 yaşındaki Litvanyalı Evaldas Rimasauskas’ın dolandırıcılıkta çığır açması ABD Hükümetini harekete geçirdi.

Rimasauskas’ın 100 milyon dolar çaldığı iki ABD şirketinin Google ve Facebook olduğu ortaya çıktı!

Konuyla ilgili açıklama yapan ABD Adalet Bakanlığı, önce sakladığı o şirketlerin Facebook ve Google olduğunu belirtti. Litvanyalı dolandırıcıya kaptırılan 100 milyon dolar, teknoloji devlerine şok yarattı. Söz konusu şahsın hesabına bu şirketlerden büyük miktarda para transferi yapmasının ardından hırsızlık suçlamasıyla Litvanya’da tutuklandı. Bakanlık ve Fortune Dergisi, soyguna uğrayan şirketlerin isimlerini sonunda açıkladı. Google yetkilileri, olayın kısa bir sürede fark edildiğini ardından gerekli mercilere bildirildiğini açıklarken; Facebook temsilcisi çalınan miktarın büyük kısmının geri alındığını belirtti. Dolandırıcılık sonucu yaşanan maddi kayıpla ilgili Facebook herhangi bir detay vermedi.

Soyguncu şahsın 2013’ten 2015’e kadar çeşitli dolandırıcılık vakalarına bulaştığı da öğrenildi. Litvanyalı dolandırıcı, kendisini bilgisayar donanımları üreten Asyalı bir şirketin yetkilisi olarak tanıtıyordu. Üreticilerle çalışan soyguncu, üst düzey yöneticilere e-mail göndererek para istedi. Söz konusu ABD firmaları e-mail talimatları ile soyguncunun farklı ülkelerde bulunan banka hesaplarına milyonlarca dolar para gönderdi.

New York Savcılığı suç duyurusunda bulunarak bu kişinin elektronik dolandırıcılık, kimlik hırsızlığı fe para aklamaya bulaştığı iddiasıyla hakkında 20 yıllık hapis isteminde bulundu. Soyguncu suçlu bulunduğunda en az 2 yıl hapis yatacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir