Kategoriler
İnceleme Oyun

TheWitcher 3: Blood And Wine inceleme

TheWitcher 3: Blood And Wine oyununu hala oynamadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz. Yayıncılığını üstlenen CD Projekt doğru bir adım atarak oyun sevenlerin gönlüne taht kurmuş durumda.

TheWitcher 3 oyunu 1 seneyi geçkin bir süre önce bilgisayar oyunları arasında ki yerini almıştı. Oyun severler ve özellikle de benim tarafımdan oldukça merakla beklenen bu oyun gerçekten çok net bir şekilde söylemek gerekirse son on yılın en iyi oyunlardan biri olmayı başardı.

CD Projekt RED firmasının yaptığı en iyi işlerden biri olan TheWitcher 3 oyunu, biraz oyuncuları ağlatarak prim yapmış olsa da çıkardıkları bu yeni oyun ile hepimizin gönlüne taht kurmayı başardı diyebiliriz.

CD Projekt RED oyun için hazırladığı Hearts Of Stone genişleme paketi ile biraz oyuncuları oyalayıp yeni genişleme paketi olan Blood AndWineyi hazırlamaya başlamıştı. Bu yeni gelen genişleme paketi ile birlikte artık zorda olsa Geralt’ın hikâyesini sonlandıracağız.

Karanlık Dünyalardan Cıvıl Cıvıl Bir Mekâna Yolculuk

TheWitcher 3 ve sonrasında gelen ilk genişleme paketi Hearts of Stonedahil olmak üzere oyunun belli başlı haritalarda geçtiğini söylememiz mümkün. Oyuncuların bir çoğunun bu haritadan sıkıldığını hatta bunaldığını söylemekde yerinde olacaktır. çünkü acayip kasvetli havalar küllerle dolmuş sokaklar, mafya babaları kan ve göz yaşı hep bu haritalarda bizleri karşılıyordu.

Artık bir süre sonra ‘ Yeter İçim Karardı Be ‘ bile dediğimi dün gibi hatırlıyorum. Fakat şunu da inkâr etmemek gerekiyor sanırım TheWitcher 3 oyununu en çekici kılan olaylardan biride haritalarının oldukça karanlık, vahşet dolu ve kasvetli olması.

Yalnız son gelen genişleme paketi olan Blood And Wine ile birlikte sizleri cıvıl cıvıl, güneşli, renkli çiçeklerle dolu mükemmel bir harita bekliyor. Bu haritanın ismi ise Toussaint.

Bu harita ne kadar cıvıl cıvıl ve renkli olsa da kendi içerisinde oldukça sırrı saklayan ve karanlık yönlerini gizleyen bir özelliğe de sahip. O yüzden görünüş asla sizi yanıltmasın. Ama en azından artık güneşli günleri göreceğimizi bilmek güzel.

Toussaint’in Mükemmel Mimarisi

TheWitcher 3 mü oynuyorum gerçekten dedim. Evet, bu haritaya girdiğim anda şaşkınlığımı gizleyemedim ve azım açık kaldı. CD Projekt RED sanki özellikle çok iyi bir ressama çizdirmiş bu haritayı.

Doğal güzellikler, ağaçlar böcekler kuşlar dağlar ve bulutlar tam bir ahenk içinde ve mükemmel bir keskinliğe sahip. O karanlık ve kasvetli haritadan Toussaint’e geçince gerçekten kendinizi bambaşka bir oyun oynuyormuş gibi hissediyorsunuz.

Özellikle Fransız ve İtalyan mimarisinden esinlenilerek hazırlanan bu harita rengarenk dizaynı ile beni benden aldı diyebilirim. Fakat kendine has karanlık bir tarafının da olduğunu söylemek lazım. Sonuçta Witcheroyunuyoruz bu olmasa zaten olmazdı.

Bu Yeni genişleme paketi ile her zaman li gibi sıradan bir günde yine Geralt’ın iş mesaisiyle oyuna başlıyoruz. Geralt eskiden çok yakından tanıdığı iki şövalye vasıtası ile Toussaint Düşesi

AnnaHenrietta’nın bir canavarı halletmesi için kendisine ihtiyaç duyduğunu öğrenir. Yani mesele kız olunca Geralt Beyimiz Hiç Yerinde durur mu.

Oyun biraz ilerleyince zaten platformlara sızan bir bilgi olan Vampirleri tahmin etmeniz pek de zor olmayacaktır. Evet, bu defa karşımızda vampirler var.

Bu yeni genişleme paketi ile oynarken biraz felsefeye dalıyoruz diyebilirim. İyilik ve kötülük, canavarların iyileri var mı, onları öldürmek doğrumu diye birçok soruyu ve olguyu sorgulamanız gerekebilir. Önceki oyunlarda o hızlı gelişen olaylar ve aksiyonun arasında bunları düşünmeye pek zamanımız olmasa da bu son genişleme paketi ile birlikte TheWitcher 3 biraz felsefi bir yön kazanmış diyebiliriz.

Ek bilgiler

[infobox color=”#1e73be”]İlk piyasaya sürülme tarihi: 31 Mayıs 2016

Yayıncı: CD Projekt

Ödüller: The Game Award for Best Role Playing Game

Platformlar: PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows

Geliştiriciler: CD Projekt, CD Projekt RED[/infobox]

THN – teknolojihaberim.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir