Kategoriler
Giyilebilir Teknoloji

Bose Hakkında Şok Suçlama Kulaklıklardan Dinleniyor Olabiliriz

Bose hakkında açılan bir soruşturmaya göre, bazı üst segment kulaklıklar aracılığıyla yardımcı uygulamalar ve donanım içerisine yerleştirilmiş casus ekipmanlar ile insanların faaliyetlerinin izlenmesi, dinlenmesi gibi suç içeren eylemlere başvurulmuş.

Bilindiği üzere günümüzde hemen hemen her teknoloji severin bir kulaklığı bulunuyor. Ancak bu kulaklıklardan casus eylemlerinin yapılabileceğini hiç düşündünüz mü ? İşte ABD’de açılan bir davaya göre Bose isimli ünlü ses ekipmanları üreticisi, gizlilik ihlallerinde bulunup çeşitli casusluk eylemleri ortaya koyuyor.

Bose, Boston merkezli bir firma olup uzun bir zamandır ses ekipmanları üretiyor. Ürettiği bu ekipmanların bazılarında ciddi casusluk şüpheleri üzerinde duruluyor. Mesela bazı kulaklıklarda donanımsal ve yazılımsal olarak yerleştirilen bazı sistemler sayesinde kullanıcıların kişisel verileri depolanıyor.

HANGİ VERİLERİ DEPOLUYORLAR ?

İddia edilene göre Bose, insanların oluşturduğu müzik listelerini, en fazla dinledikleri şarkıları ve bunun gibi şeyleri kayda alıyor. Haliyle bunlar tamamen kullanıcının rıza dışında geliştiği için ve kişisel sınırları ihlal ettiği için büyük bir suç oluşturuyor. Bakalım Bose önümüzdeki süreçte bununla ilgili bir ceza alacak mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir