Kategoriler
Donanım Haberleri

Samsung yeniden 6nm işlemcilere göz dikti

Samsung, TSMC ile yaşamış olduğu 7nm’lik işlemci rekabetini kaybetse’de bu işten vazgeçmeyecek gibi duruyor.  Şimdi ise tüm gücüyle 6nm’lik işlemci için çalışacak olan firma rekabetten çekilmeyecek gibi.

Samsung yapmış olduğu resmi açıklamada 7nm’lik çipsetlere vermiş olduğu ilgiyi düşürerek, 6nm’lik çipset üretimine yoğunlaşacağını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre 6nm’lik çipsetlerin üretimine 2019 yılında başlatılacağı söyleniyor.

Samsung ve TSMC yine rekabet içinde

TSMC’nin önüne geçmeyi planlayan Samsung, Snapdragon 845’in ve 7nm’lik çipsetlerin yerine 2018 yılında 8nm’lik yeni çipsetlerini tanıtacağını açıklamasını yaptı. Yeni çıkaracağı işlemcilerle bir tık öne geçmeyi planlıyor.

Her ne kadar 7nm’lik çipsetlerin üretimi durduracağını söylese’de bu işlemciden tamamen vazgeçtiği anlamına gelmiyor. Üretimin sınırlı sayıda olmasına rağmen devam etmesi beklenilen Exynos çipsetleri 7nm olarak üretimi devam edeceği açıklandı.

Ancak şunu da belirtmek gerekirse önem vermiş olduğu çipsetler 6nm üretilmeye devam edilecek. TSMC ve Samsung uzun zamandır çipset üretimi konusunda uzun soluklu bir rekabet içerisinde olduğunu’da belirtmek gerekirse bu rekabetten kim galip çıkacağı henüz bilinmemekte.

Karşılıklı anlaşmamı bilinmez ama TSMC 10nm’lik çipsetleri üretmeyeceğinin açıkmasının ardından Samsung’da 14 nm’lik çipsetleri üretebilmek için 20nm’yi üretmeyi durdurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir