Kategoriler
Donanım Haberleri

Bilgisayar Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Artık her evde bir bilgisayar var ve evdeki bilgisayar sayısının artması ya da çeşitli nedenlerle bu bilgisayarların yenilenmesi gerekmekte, bu nedenler küçük kardeşin oyun oynama isteği, babanın evdeki bilgisayarı iş yerine götürmesi ya iş yerinde ki bilgisayarın eve gelmesi iş yerine yeni bilgisayar alınması gibi. Ever herhangi bir sebeple bilgisayar almak gerekiyor ama satın alacağımız bilgisayarın hangi özelliklerine dikkat etmeliyiz.
Öncelikle satın alacağımız bilgisayarın masaüstü mü yoksa dizüstü mü olacağına karar vermeliyiz sonrasında ise bilgisayarı hangi amaçla oyun oynamak için mi yoksa çeşitli ofis programlarını kullanmak için mi alacağımızı cevaplamalıyız. Tabi ki bu aşamaları bütçemizde bir kısıtlama varsa yapmalıyız çünkü 2500 lira üstünde bir bütçemiz varsa çok üstün bir performansa sahip bilgisayar sahibi olabiliriz.
Tabii ki masaüstü bilgisayar daha büyük olduğu için laptop parçalarına göre daha büyük oluyor doğal olarakta fiyat açısından masaüstü bilgisayarlar biraz daha uygun oluyor bunu belirtmeliyim.
Bilgisayarlarların içerisinde özelliklerine dikkat etmemiz ve bilgisayarın fiyatını belirleyen iki temel bileşen vardır; Ekran kartı ve İşlemci.
Piyasada genellikle Amd ve İntel markasının işlemcileri kullanılmaktadır, İntel işlemcili bilgisayarlar daha yüksek performans sunmaktadır.Özellikle yeni nesil olarak adlandırılan i3, i5 ve i7’li bilgisayarlar satın almanızı öneriyorum. i7 işlemcili bilgisayarlar diğer özelliklere bağlı olarak sizi 6-7 sene rahatlıkla taşıyabilir.
Ekran kartında ise markaların genellikle tercihi NVIDIA ve ATI oluyor, genel bilgisayar kullanıcılarının tercihi ise NVIDIA. Özellikle masaüstü bilgisayar satın almak isteyenler 2 GB ekran kartına sahip bilgisayarlara yönelmeliler.Ekran kartının kaliteli olmasının online olarak video izlerken de size katkısı olacaktır, kalitesiz ekran kartına sahip bilgisayarlar internet hızı ne kadar hızlı olursa olsun video izlerken donmalarda karşılaşacaktır.
Bilgisayarların diğer temel bileşenleri RAM ve Sabit Disklerdir.RAM konusunda direk olarak bilgisayarınızdan uzun süreli bir şeyler bekliyorsanız 8GB modeline yönelebilirsiniz ancak 4GB’lık bir model satın alarak bunu daha sonra 8GB’a yükseltmemizde mümkündür.
Sabit Disk konusunda ise 750 GB ortalama bir depolama alanıdır, depolama alanı 500 GB altında olmadığı sürece sizi asla sıkıntıya düşüreceğini pek sanmıyorum.
Çözünürlük konusunda ise tamamen sizin karar vermeniz gereklidir, ekran boyutu ise dizüstü bilgisayarlarda 15.6 ” genel bir boyuttur.
Dikkat etmeniz gereken konular sadece bunlar değil tabi ki de özellikle küçük şehirlerde yaşayanlar için internetten alışveriş yapmanızı tercih ediyorum fiyat konusunda oldukça kazançlı olacaksınız.Para konusunda oldukça özgürseniz MacBookPro almanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir