Kategoriler
Teknoloji

Windows 10’da ‘Merhaba’ Ekranı Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Yeni nesil bilgisayarların birçoğunda işletim sistemi olarak Windows 10 kullanılıyor. Zengin içeriği ve rahat kullanımı ile kullanıcılarına kolaylık sağladığı kadar bir konuda can sıkıcı olabiliyor. Bilgisayarın açılma aşamasında beliren ‘ Merhaba ‘ ekranı uzun sürdüğü için kullanıcıların zamanını alıyor ve pek çok kişi bu durumdan memnun değil. Bundan dolayı akıllara Windows 10’da ‘merhaba’ ekranı nasıl devre dışı bırakılır? sorusu geliyor. Peki, bu soruya yanıt vermek mümkün mü? Evet, mümkün.

Windows 10 Merhaba Ekranı Nedir?

Windows 10 ‘ Merhaba Ekranı ‘ bir diğer adı ile ‘ Hello Screen ‘ cihazınızda oturum açmak için şifre yazmak ile uğraşmadan kullanıcılara özel kimlik doğrulaması ile yani göz, yüz veya parmak izi teşhisi ile oturum açmanızı sağlayan bir güvenlik uygulamasıdır.

Windows 10 ‘Merhaba’ Ekranı Devre Dışı Bırakma

Cihazınızda ‘ Merhaba Ekranı ‘ ile karşılaşmak istemiyor iseniz bunun için bir çözüm yolu mevcut. Uygulayacağınız birkaç adım ile bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için ilk olarak ‘ Windows + R ‘ komutu ile birlikte çalıştır ekranını açın. Ekrana ‘ gpedit.msc ‘ yazıp Enter tuşuna basarak komutu girin.

Daha sonra, ‘ Bilgisayar Yapılandırması- Yönetim Şablonları- Sistem- Oturum Açma ‘ adımlarını uygulayın ve sağ panelde olması gereken oturum açma animasyonu değerini bulun. Bulduktan sonra çift tık yaparak devre dışı bırakma işleminizi tamamlayın. Eğer işletim sisteminiz ‘ Windows 10 Home ‘ ise bu işlem için yapmanız gereken şey Kayıt Defteri’ni kullanmaktır.

Bunun için de ilk olarak çalıştır ekranını açıp ‘ regedit ‘ komutunu girin. Kayıt Defteri açıldıktan sonra ‘ HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System ‘ değerini bulun ve bu değere gidin. Daha sonra ekranın sağındaki bölüme sağ tık yaparak ‘ Yeni- DWORD (32bit) seçeneğini seçin. Oluşturduğunu yeni değeri EnableFirstLogonAnimation ‘ olarak adlandırılan.

Sonra, çift tık yaparak değer verisinin sıfır olup olmadığını kontrol edin. Bütün işlemleri sırası ile tamamladıktan sonra ‘ Merhaba Ekranı’nı kapatmış oluyorsunuz. Devre dışı bırakma işleminden sonra kendinize yeni bir hesap açıp cihazını kullanmaya devam edebilirsiniz.

“Windows 10’da ‘Merhaba’ Ekranı Nasıl Devre Dışı Bırakılır?” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir